Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ظریف در نشست مسکو: آمریکا باید برای تخریب منطقه پاسخگو باشد

ظریف در نشست مسکو: آمریکا باید برای تخریب منطقه پاسخگو باشد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ترکیه در نشست سه جانبه مسکو: «کشورهای مختلف با دستورکار مختلف در سوریه حضور دارند اما ما تنها یک دستورکار داریم و آن صلح و ثبات در سوریه است.»

آگهی

نشست وزیران خارجۀ ایران، روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه روز شنبه در مسکو برگزار شد. این نخستین دیدار وزیران خارجۀ سه کشور، موسوم به کشورهای ضامن توافق آستانه است که بعد از حمله آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه برگزار می‌شود.

وزیران خارجه سه کشور بر لزوم احترام به «تمامیت ارضی» سوریه تاکید و اعلام کردند که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و این مساله باید با گفتگوهای سیاسی حل شود.

لاوروف: ما برای برقراری صلح تلاش می‌کنیم، برخی برای تخریب آن

سرگئی لاوروف در سخنان خود ضمن انتقاد شدید از حمله بریتانیا، فرانسه و آمریکا به اهدافی در سوریه، این حملات را موجب تقویت «تروریست‌ها» دانست. وی گفت: «همزمان با این که ما برای برقراری صلح در سوریه تلاش می‌کنیم، برخی کشورها سعی می‌کنند صلح را تخریب کنند.»

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که حملات سه کشور غربی به سوریه «باعث تحول مثبت شرایط سوریه نشد.»

آقای لاوروف با بیان اینکه «روسیه، ترکیه و ایران به تمامیت ارضی سوریه احترام می‌گذارند» گفت که تمام اقلیت‌ها در سوریه حق دارند در کنار هم در صلح زندگی کنند.

وی همچنین هدف سه کشور شرکت کننده در نشست مسکو را مبارزه با تروریسم خواند و اضافه کرد که پس از شکست «تروریسم» بازسازی سوریه آغاز می‌شود. آقای لاوروف تاکید کرد هم اکنون باید بازسازی اقتصاد در مناطق تحت کنترل دولت سوریه آغاز شود.

بیشتر بخوانید:سوریه پس از حمله آمریکا و متحدانش؛ شادی در خیابان‌های دمشق با پرچم‌های ایران و روسیه

اولویت‌های تهران در سوریه: مبارزه با تروریسم، تمامیت ارضی، استقلال سیاسی

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز اولویت سه کشور را «مبارزه با تروریسم» خواند و گفت که هیچ راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد. آقای ظریف ضمن محکوم کردن استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه گفت که دخالت خارجی در این کشور موجب افزایش تنش‌ها خواهد شد. وی تمامیت ارضی و استقلال سیاسی سوریه را اولویت سه کشور خواند.

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت که آمریکا و برخی «کشورهای همسایه سوریه» نیز به اختلاف‌های قومی دامن می‌زنند و از آنها برای بی‌ثباتی منطقه استفاده می‌کنند.

وی ایالات متحده را باعث بی‌ثباتی در سوریه دانست و گفت: «آمریکا باید برای تخریب منطقه پاسخگو باشد» وی افزود: «ایران همواره در جهت مقابله با تخریب‌ها و نابسامانی‌ها که در منطقه ایجاد شده، اقدام کرده است.»

چاووش اوغلو: دستورکار ما صلح است

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز در سخنان خود ضمن اشاره به صحبت‌های آقای ظریف تنها راه حل بحران سوریه را گفتگوها و تلاش‌های سیاسی دانست.

وی گفت: «کشورهای مختلف با دستورکار مختلف در سوریه حضور دارند اما ما تنها یک دستورکار داریم و آن صلح و ثبات در سوریه است.»

بیشتر بخوانید:چرا ترکیه از حمله آمریکا و متحدینش به سوریه استقبال کرد؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موگرینی: سوریه صفحه شطرنج و محل بازی ژئوپلیتیک نیست

اعلام آمادگی ریاض برای اعزام نیرو به سوریه در قالب یک «ائتلاف گسترده»

هشدار دبیرکل سازمان ملل در مورد بحران سوریه