Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

درخشش یک داروی جدید در درمان سرطان ریه

درخشش یک داروی جدید در درمان سرطان ریه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«پمبرولیزامب» دارویی است که در ایمن‌درمانی به کار می‌رود که یک روش درمانی برای برخی بیماری‌ها از جمله سرطان است که با تحریک یا سرکوب پاسخ سیستم ایمنی عمل می‌کند.

آگهی

نتایج تحقیقی درباره سرطان ریه که بر ۶۰۰ بیمار از ۱۶ کشور صورت گرفته و در «مجله پزشکی نیوانگلند» منتشر شده، حاکی از آن است که داروی پمبرولیزامب (Pembrolizumab) با نام تجاری کیترودا (Keytruda) سبب بهبود درمان و افزایش طول مبتلایان به این بیماری می‌شود.

پمبرولیزامب دارویی است که در ایمن‌درمانی یا ایمونوتراپی بکار می‌رود. ایمن‌درمانی یک روش درمانی برای برخی بیماری‌ها از جمله سرطان است که با تحریک یا سرکوب پاسخ سیستم ایمنی عمل می‌کند. ایمن‌درمانی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه کادر درمانی قرار گرفته است چرا که حتی در درمان سرطان‌هایی که در بدن پخش شده‌اند نیز عملکرد بهتری نسبت به شیمی‌درمانی از خود نشان می‌دهد.

مطالعه در مورد این دارو که بر روی بیماران مبتلا به یک نوع سرطان پیشرفته ریه موسوم به «کارسینوم سلول غیر کوچک» (Non-small-cell lung carcinoma) صورت گرفته نشان می‌دهد که این دارو در ترکیب با سایر داروهای شیمی‌درمانی سبب طول عمر این افراد را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

کارسینوم سلول غیر کوچک حدود بیشتر در میان افراد سیگاری رواج دارد و حدود ۸۵٪ از انواع سرطان‎های ریه را شامل می‌شود و نسبت به شیمی‌درمانی مقاوم است.

این تحقیق که در دانشگاه پزشکی لانگن نیویورک (NYU Langone Medical Center) به سرپرستی دکتر لینا گاندی صورت گرفته نشان می‌دهد که ۶۹ درصد از افرادی که این دارو رو همراه با دیگر داروهای شیمی‌درمانی دریافت کردند یکسال پس از درمان همچنان زنده بودند. در مقابل تنها ۴۹ درصد از کسانی که تنها درمان‌های مرسوم شیمی‌درمانی را دریافت کرده بودند، پس از یک سال زنده ماندند.

یک دوره درمانی با این دارو حدود ۱۵۰ هزار دلار هزینه در بر دارد. همچنین این دارو در ترکیب با دیگر داروهای شیمی‌درمانی می‌تواند برای درمان ملانوما، لنفوم هاجکین و سرطان معده، سر، گردن و مثانه بکار رود.

اثرات جانبی این دارو از قبیل حالت تهوع، کم‌خونی و خستگی در ۹۹ درصد از کسانی که این دارو را دریافت کردند دیده شده است.

پیشتر پزشکان این دارو را برای برخی مبتلایان به سرطان و با توجه به نتایج آزمایش‌ خون آنها تجویز می‌کردند. اما شرکت داروسازی مرک (Merck) که تولیدکننده این دارو است می‌خواهد تا اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد این دارو در افراد مختلف کسب کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رنج بیماران سرطانی در بحبوحه جنگ یمن به روایت تصویر

چرا غیر سیگاری‌ها در برابر درمان نوعی از سرطان ریه مقاومت نشان می‌دهند؟

مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا داروی «دونانمب» را برای کند کردن روند آلزایمر تأیید کردند