کنچیتا وورست، برنده یوروویژن ۲۰۱۴: سال‌هاست که حامل اچ‌ای‌وی هستم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کنچیتا وورست، برنده یوروویژن ۲۰۱۴: سال‌هاست که حامل اچ‌ای‌وی هستم

کنچیتا وورست، خواننده اتریشی برنده جایزه یوروویژن سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که حامل اچ‌آی‌وی (HIV) است و چندین سال است که تحت درمان پزشکی قرار گرفته و اکنون در مرحله‌ای است که دیگر ویروس اچ‌آی‌وی را منتقل نمی‌کند.

این هنرمند «دگرجنس‌پوش» و دگرباش ۲۹ ساله در حساب اینستاگرام خود نوشت که به دلیل «تهدید دوست پسر سابقش» به افشاگری عمومی، تصمیم گرفت تا مساله بیماری خود را شخصا اعلام کند.

کنچیتا همچنین توضیح داد که تا به حال به‌خاطر خانواده‌اش و همچنین اینکه معمولا مردم آلودگی به اچ‌آی‌وی و ابتلا به ایدز را به گرایش جنسی ارتباط می‌دهند، مساله بیماری‌اش را محرمانه نگاه داشته است.

اچ‌آی‌وی یک ویروس است که از طریق خون، مایع منی و ترشحات واژن از فرد ناقل به فرد سالم منتقل می‌شود. این ویروس به سیستم ایمنی حمله می‌کند و سبب می‌شود تا بدن فرد مبتلا نتواند در مقابل دیگر عفونت‌ها از خود مقاومت نشان دهد.

در صورت عدم درمان، یک سیستم ایمنی بدن در نهایت به طور کامل از بین خواهد رفت. بیماری ایدز به مجموعه‌ای از علائم و بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که در مرحله نهایی بیماری بروز می‌کنند. در صورتی که افراد پس از آلودگی به ویروس اچ‌آی‌وی تحت درمان قرار گیرند روند بیماری کند شده و میزان انتقال آن کاهش می‌یابد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

A post shared by conchita (@conchitawurst) on

کنچیتا وورست که نام قبلی‌اش تام نیوبرت بوده است، پس از پیروزی در یورو‌ویژن به نماد حقوق دگرباشان LGBTQ تبدیل شد و فعالیت خود را در زمینه حقوق دگرباشان جنسی آغاز کرد.

سازمان‌های حمایت از بیماران مبتلا به ایدز با پشتیبانی از این خواننده اتریشی، تاثر خود را از اینکه وی با فشار و اجبار مجبور به اعلام عمومی بیماری خود شده ابراز کردند.

متیو هادسون، مدیر «سازمان غیر دولتی اطلاع‌رسانی درباره ویروس اچ‌آی‌وی» در این باره نوشت: «متاسفم که کنچیتا را وادار به افشای بیماری‌اش کردند. اما خوشحال هم هستم که او از این فرصت برای برطرف کردن نادانی و ترس از بیماری ایدز تلاش می کند.»

بیشتر بخوانید:

کنچیتا که از سوی بان‌کی مون دبیر کل سابق سازمان ملل متحد نیز مورد تقدیر قرار گرفته می‌گوید که حالش خوب است و روند درمانش نیز به خوبی پیش می‌رود. وی می افزاید که با درمان‌هایی که دریافت کرده است بیماری وی در مرحله غیر قابل انتقال قرار دارد.