جنگ تجاری آمریکا و چین؛ آیا ترامپ به پیمان تجاری اقیانوس آرام باز‌ می‌گردد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جنگ تجاری آمریکا و چین؛ آیا ترامپ به پیمان تجاری اقیانوس آرام باز‌ می‌گردد؟

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید که تنها در صورتی پیوستن به پیمان تجاری اقیانوس آرام (ترانس پاسیفیک) را در نظر خواهد گرفت که «معامله‌ای بهتر» از آنچه به دولت باراک اوباما پیشنهاد شد را دریافت کند.

آقای ترامپ تنها سه روز پس از آغاز دوره ریاست جمهوری خود، دستور خروج از ‌پیمان (ترانس پاسیفیک)، معاهده‌ای که در طول کمپین انتخاباتی خود بارها آن‌را «فاجعه آمیز» خوانده بود، را صادر کرده بود.

برخورداری از پشتیبانی کشورهای عضو این پیمان، اهرم فشار ایالات متحده در مجادلات تجاری با پکن خواهد بود. به این ترتیب، در صورتی که چین تعرفه‌ وارادات محصولات آمریکایی را بیش از این بالا ببرد، این کشور به بازارهای دیگر کشورهای عضو با تعرفه‌های گمرکی پائین‌تر دسترسی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

آمریکا با دستور دونالد ترامپ از معاهده تجاری اقیانوس آرام خارج شد

ترامپ دستور خروج آمریکا از معاهده تجاری اقیانوس آرام را صادر کرد

واکنشها به خروج آمریکا از پیمان تجاری اقیانوس آرام

دولت باراک اوباما و یازده کشور از جمله ژاپن، ویتنام و سنگاپور توافقنامه تجاری «ترانس پاسیفیک» امضا کردند تا با کاهش تعرفه‌ها، از نفوذ اقتصادی چین در اقیانوس آرام جلوگیری کنند. با این وجود کنگره ایالات متحده هیچگاه این پیمان را تصویب نکرد و بنابراین به مرحله اجرا نیز نرسید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه پنجشنبه ۱۲ آوریل گفت: «ما در حال حاضر با ۶ کشور از یازده کشور عضو این پیمان توافق تجاری دو جانبه داریم و در تلاشیم تا با بزرگترین کشور عضو یعنی ژاپن نیز که در طی سالها از لحاظ تجاری به ما ضربه زده به توافق برسیم.»