Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شکایت دو وکیل فرانسوی از ولیعهد عربستان به اتهام مشارکت در جنایات جنگی

استقبال ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه از محمد بن سلمان در پاریس
استقبال ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه از محمد بن سلمان در پاریس Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه‌های فرانسه، بنا به تعریف، صلاحیت جهانی رسیدگی به موارد اتهامی نقض گسترده حقوق بشر را دارند.

آگهی

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در جریان اولین بازدید رسمی خود از فرانسه که دوشنبه ۹ آوریل آغاز شد، با یک پروندۀ کیفری به اتهام نقض حقوق بشر و مشارکت در شکنجه در یمن روبه‌رو شد.

بر اساس شکایتی که از سوی دو وکیل معروف و با مشارکت افراد حقیقی تهیه و روز دوشنبه به مرکز «جنایت علیه بشریت، جنایات و جنایات جنگی دادگاه پاریس» ارائه شده، وارث تاج و تخت سعودی به «مشارکت در شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز» متهم شده است.

دو وکیل پاریسی به نام‌های ژوزف برهام و حکیم چرگی از سوی محمد حسین طاها، نماینده یک انجمن یمنی مدافع حقوق بشر پیگیری این پرونده را برعهده دارند.

این شکایت به جنگ ویرانگر یمن که مدت سه سال از آغاز آن می‌گذرد و به مسئولیتهای محمد بن سلمان در قبال آن اشاره دارد و معتقد است که نتیجۀ سوء استفاده‌های او از قدرت، قربانی شدن هزاران غیرنظامی در یمن بوده است.

در مارس ۲۰۱۵ میلادی محمد بن سلمان که تنها دو ماه از انتصابش در مقام وزارت دفاع عربستان سعودی می‌گذشت، عملیات «طوفان قاطع» را در کشور همسایه و علیه مواضع حوثی‌های یمن آغاز کرد. این عملیات از سوی ائتلافی از دهها کشور عربی و سنی متحدِ ریاض از جمله مصر و بسیاری از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس پشتیبانی شد.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد درگیری‌های یمن تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته که دست‌کم نیمی از آنها غیرنظامیان یمن هستند.
بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل، پزشکان بدون مرز و دیده‌بان حقوق بشر، سعودی‌ها به عنوان مجری اصلی عملیات طوفان قاطع را عامل بسیاری از موارد نقض حقوق بشر در یمن می‌دانند. این سازمان‌ها از امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه خواسته‌اند که از نفوذ خود روی میهمانش برای متوقف کردن درگیری‌های خونین یمن و نقض گسترده حقوق بشر در این کشور استفاده کند.

در شکایتی که در دادگاه پاریس علیه محمد بن سلمان مطرح شده، برخی از موارد نقض حقوق بشر آمده است. از جمله تخریب یک انبار کمکهای انسان‌دوستانۀ متعلق به سازمان اکسفام در ۱۸ آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی، حملۀ جنگنده‌های ائتلاف به یک مراسم عروسی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۵ که منجر به مرگ ۱۳۱ غیرنظامی شد، حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در اواخر سال ۲۰۱۵ آنهم در حالیکه پیش‌تر مختصات جغرافیایی بیمارستان به نیروهای ائتلاف داده شده بود و بمباران یک سالن اجتماعات در صنعا در ۸ اکتبر سال ۲۰۱۶ که بیش از ۸۰۰ کشته بر جای گذاشت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جدال لفظی نمایندگان ایران، اسرائیل و سوریه در شورای امنیت پس از حملات موشکی

با نظارت سازمان ملل حوثی‌ها تخلیۀ بندر حدیده را آغاز کردند

ماجرای الماس‌های گران و خارج ازعرفی که عربستان به رئیس‌جمهور برزیل داده بود؛ بولسونارو رسما متهم شد