Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دادگاه عراق ۶ زن داعشی ترکیه‌ای را به اعدام محکوم کرد

بازداشت خانواده‌های پیکارجویان داعش
بازداشت خانواده‌های پیکارجویان داعش Copyright عکس آرشیو (reuters via Rudaw)
Copyright عکس آرشیو (reuters via Rudaw)
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش خبرگزاری فرانسه این زنان که با کودکان خردسال خود در دادگاه حاضر شدند، سال گذشته همزمان با ورود نیروهای عراق به تل‌عفر در استان نینوا تسلیم نیروهای کرد پیشمرگه شده بودند.

آگهی

دادگاه عراق شش زن ترکیه‌ای را به اتهام عضویت در گروه داعش به اعدام و یک نفر دیگر را به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این زنان که با کودکان خردسال خود در دادگاه حاضر شدند، سال گذشته همزمان با ورود نیروهای عراق به تل‌عفر در استان نینوا تسلیم نیروهای کرد پیشمرگه شده بودند.

این شش زن در دادگاه شهر بغداد گفته بودند که برای «پیوستن به همسران خود» که برای داعش می‌جنگیدند وارد خاک عراق شدند.

این دادگاه بر اساس قانون ضد تروریسم عراق این هفت زن را مجرم شناخته است. بر اساس این قانون «هر فردی که مرتکب اعمال تروریستی شود و یا در تحریک کردن، کمک مالی یا برنامه‌ریزی اعمال تروریستی دست داشته باشند»، مجرم شناخته شده و مجازات خواهد شد.

از ماه دسامبر سال گذشته میلادی، دادگاه جزايی عراق برای تعدادی از زنان عضو و یا همسران پیکارجویان گروه داعش احکامی سنگین صادر کرده است.

بیشتر بخوانید:

در ژانویه و فوریه سال جاری این دادگاه، پانزده زن ترکیه‌ای و یک زن آلمانی را به دلیل همراهی با پیکارجویان داعش به اعدام محکوم کرد.

هیچ گزارش رسمی از تعداد متهمان به عضویت با داعش در زندان‌های عراق وجود ندارد. مقامات اقلیم کردستان عراق در اوایل ماه فوریه اعلام کرده‌ بودند که نیروهای کرد نزدیک به ۴ هزار نفر را به ظن عضویت با داعش بازداشت کرده‌اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر این زنان را مظنون به عضویت در داعش و نه مبارزه کردن برای این گروه می‌داند و می‌گوید که اعمال «سخت‌ترین نوع مجازات» برا ی کسانی که به نظر می‌آید که تنها با یک عضو داعش ازدواج کرده و یا با او از مرز گذشته اند، «غیر منصفانه» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراق ۵ نفر را به اتهام ارتکاب جرائم تروریستی اعدام کرد

دولت اقلیم کردستان عراق: چهار هزار عضو داعش در زندان های ما هستند

وزیر دادگستری فرانسه: اگر شهروندان داعشی ما به مرگ محکوم شوند، مداخله می‌کنیم