Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت اقلیم کردستان عراق: چهار هزار عضو داعش در زندان های ما هستند

بازداشت افراد مظنون به عضویت در داعش
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این مقام دولت اقلیم کردستان عراق تاکید کرد در ماه اکتبر گذشته (مهر ماه) در جریان نبرد حویجه حدود هزار نفر از اعضای گروه داعش از بیم نیروهای دولت مرکزی عراق خود را به نیروهای پیشمرگه تسلیم کردند.

آگهی

مسئولان اقلیم کردستان عراق می گویند حدود چهار هزار نفر از اعضای گروه داعش در بازداشت دولت این منطقه هستند.

دیندار زیباری، مشاور امور بین الملل دولت محلی کردستان با اعلام این خبر از دستگیری حدود ۲۵۰۰ عضو داعش توسط نیروهای پیشمرگه از سال ۲۰۱۴ میلادی تا تابستان سال ۲۰۱۷ سخن گفت.

این مقام دولت اقلیم کردستان عراق تاکید کرد در ماه اکتبر گذشته (مهر ماه) در جریان نبرد حویجه حدود هزار نفر از اعضای گروه داعش از بیم نیروهای دولت مرکزی عراق خود را به نیروهای پیشمرگه تسلیم کردند.

گروه دیده بان حقوق بشر پیش از این از سرنوشت حدود ۳۵۰ نفر که از زمان تصرف شهر کرکوک توسط نیروهای دولتی عراق «مفقود» شده اند، ابراز نگرانی کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته دیندار زیباری حدود ۳۵۰ نفر که در مناطق کرکوک و دبس بازداشت شده بودند در جریان بازجویی های خود به عضویت در گروه داعش اعتراف کردند. وی تاکید کرد که این افراد به زندان های امنیتی نیروهای کرد انتقال یافتند.

وی افزود: «اسامی تمام این زندانیان به سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام شده بود اما آنها خانواده این افراد را در جریان قرار نداده بودند.»

مشاور امور بین الملل دولت اقلیم کردستان عراق در مورد اتباع خارجی بازداشت شده نیز اظهار داشت: «برخ از آنها به کشورهایشان تحویل داده شدند. از جمله یک خبرنگار عضو داعش به کنسولگری ژاپن در اربیل تحویل داده شد. یک شهروند آمریکایی نیز به کنسولگری کشورش تحویل داده شد.»

با این حال دیندار زیباری اشاره ای به تعداد و ملیت اتباع خارجی بازداشت شده نکرد.

دولت مرکزی عراق تاکنون به دفعات خواستار استرداد افراد بازداشت شده شده است. با این حال دیندار زیباری تاکید کرد که از نظر دولت اقلیم کردستان عراق استرداد این افراد باید تحت نظر سازمان ملل متحد صورت بگیرد.

کارشناسان امنیتی بر این باورند که حدود ۲۰ هزار فرد مظنون به عضویت در گروه داعش در بازداشت دولت مرکزی عراق به سر می برند. این در حالی است که دولت عراق تاکنون آمار مشخصی در این مورد اعلام نکرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه عراق ۶ زن داعشی ترکیه‌ای را به اعدام محکوم کرد

عراق پانزده زن ترک را به جرم عضویت در داعش به اعدام محکوم کرد

برگزاری کنفرانس بازسازی عراق در کویت؛ در انتظار بازگشت بیش از دو میلیون آواره