برگزاری کنفرانس بازسازی عراق در کویت؛ در انتظار بازگشت بیش از دو میلیون آواره

برگزاری کنفرانس بازسازی عراق در کویت؛ در انتظار بازگشت بیش از دو میلیون آواره
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان جهانی بهداشت شمار زیادی از بیمارستان‌ها و مراکز ارائه خدمات درمانی در عراق به کلی تخریب شده و آسیب‌های جدی دیده اند.

آگهی

کنفرانس بازسازی عراق که از روز دوشنبه در کویت آغاز به کار کرده است به اعتقاد سازمان ملل متحد می تواند نقشی مهم در بازگرداندن آوارگان عراقی به کشورشان داشته باشد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با مثبت ارزیابی کردن این کنفرانس ابراز امیدواری کرد که در جریان این گردهم آیی کمک های مالی مناسبی برای فراهم کردن زمینه بازگشت میلیون ها انسانی فراهم شود که در جریان جنگ با داعش از کشورشان آواره شده اند.

این درحالیست که سازمان جهانی بهداشت، دیگر نهاد زیر مجموعه سازمان ملل متحد اخیرا اعلام کرده است که شمار زیادی از بیمارستان‌ها و مراکز ارائه  خدمات درمانی در عراق به کلی تخریب شده و آسیب های جدی دیده اند. به گفته سازمان جهانی بهداشت میلیون ها عراقی در این میان از صدمات شدید روحی روانی و نیز بیماری های مزمن رنج می برند.

یکصد میلیارد دلار هزینه بازسازی عراق

به گفته حیدر العبادی بازسازی عراق و ترمیم ویرانی های عظیم ناشی از جنگ در این کشور دست کم یکصد میلیارد دلار هزینه به همراه خواهد داشت. وزیر برنامه ریزی عراق نیز پیشتر میزان کمک های لازم برای بازگرداندن وضعیت کشورش به شرایط پیش از جنگ را دست کم ۸۸.۲ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

برونو گدو، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در عراق در بیانیه ای برپایی این کنفرانس را فرصتی مناسبی جهت فراهم کردن بستر امنیتی و رفاهی مناسب برای بازگشت داوطلبانه و مستمر آوارگان به کشورشان قلمداد و ابراز امیدواری کرد که برای دستیابی به این هدف کمک های مناسبی جمع آوری و در اختیار دولت عراق گذاشته شود.

در این بیانیه آمده است: « به‌رغم پایان یافتن نبردها و درگیریهای شدید در عراق، زخم های زیادی بر بدنه این کشور نشسته که باید مرهم شوند. به شهرها خسارات گسترده ای وارد شده و نسلی از کودکان این کشور با خطر از دست رفتن مواجه اند.»

حیدر العبادی ماه دسامبر گذشته از پیروزی نهایی در جنگ با گروه موسوم به خلافت اسلامی (داعش) در کشورش خبر داد. نیروهای داعش از سال ۲۰۱۴ در این کشور اعلام موجودیت کردند و تا مرحله ای پیش رفتند که یک سوم از خاک عراق را در کنترل خود قرار دادند.

عراق در انتظار بازگشت بیش از دو میلیون آواره

پس از پایان نبردها با داعش حدود ۳ میلیون و سیصد هزار تن از ساکنان از جنگ گریخته این کشور تحت شرایطی بسیار دشوار به خانه و کاشانه خود بازگشته اند اما هنوز نزدیک به ۲ میلیون و ششصد هزار نفر در آوارگی به سر می برند.

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تاکید کرده است که عراق اینک در برحه ای حساس از تاریخ آشفته خود قرار دارد. به گفته این مسئول سازمان ملل متحد «پس از خلاص شدن از شر داعش، مقامات عراقی اینک باری سنگینی برای بازساری شهرها، نهادها و جوامع مختلف در این کشور را بر دوش می کشند.» برونو گدو در ادامه تصریح کرد: «مسئولیت جمعی ما ایجاب می کند که در این برحه حساس به حمایت از مردم عراق ادامه دهیم.»

سازمان جهانی بهداشت نیز با اشاره به ویرانی گسترده بخش بهداشت و سلامت در این کشور و تاکید بر اهمیت ترمیم سیستم آب و برق رسانی به تاسیسات بهداشتی یادآور شده است که حدود ۱۴ بیمارستان و مرکز درمانی در استان های سنی نشین الانبار، نینوا و صلاح الدین در طول سه سال جنگ به کلی نابود شده اند.

در گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است: «بحران موجود علاوه بر ایجاد معضلات روحی روانی در میان میلیون ها تن از مردم این کشور سبب شده تا دهها هزار نفر از جراحات سنگین رنج ببرند و کمپین واکسینه کردن میلیون ها کودک با اخلال جدی روبرو شود.» در این گزارش همچنین به کمبود امکانات و خدمات پزشکی برای رسیدگی به بیماری های رایج زنان و دختران جوان اشاره شده است.

بسیاری از کمک کنندگان بالقوه، نهادها و سازمان های بین المللی و نیز نمایندگان بانک جهانی از جمله شرکت کنندگان در کنفرانس بین المللی بازسازی عراق هستند که از روز دوشنبه در کویت آغاز گشایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خبرنگاری که به سوی بوش کفش پرت کرد نامزد انتخابات مجلس عراق شد

دولت اقلیم کردستان عراق: چهار هزار عضو داعش در زندان های ما هستند

مقامات روسیه: حمله خونین به سالن کنسرت به درخواست‌ها برای پیوستن به ارتش بطور چشمگیری افزود