Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر دادگستری فرانسه: اگر شهروندان داعشی ما به مرگ محکوم شوند، مداخله می‌کنیم

وزیر دادگستری فرانسه: اگر شهروندان داعشی ما به مرگ محکوم شوند، مداخله می‌کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هجدهم ژانویه مقامات عراقی از محکومیت به مرگ یک جهادگرای آلمانی خبر دادند که در نوع خود نخستین حکم اعدام برای یک اسلام‌گرای اروپایی است.

آگهی

نیکول بلوبه،‌ وزیر دادگستری فرانسه اعلام کرد در صورت صدور حکم اعدام برای پیکارجویان اسلامگرای این کشور، دولت برای حفاظت از جان آن‌ها مداخله خواهد کرد.

پس از اعلام محکومیت یک جهادگرای آلمانی در عراق به مرگ، وکلای دو فرانسوی جهادگرا که در عراق زندانی هستند امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه را در ارتباط با سرنوشت آنها مورد پرسش قرار داده اند.

 پیش از این فرانسه با محاکمه شهروندان افراطگرای خود در کشورهای دیگر، به شرط رعایت شرط «دادرسی عادلانه» مخالفت نکرده بود.  

هیجدهم ژانویه مقامات عراقی از محکومیت به مرگ یک جهادگرای آلمانی خبر دادند که در نوع خود نخستین حکم اعدام برای یک جهادگرای اروپایی است.

در این شرایط نگرانی برای سرنوشت فرانسوی های جهادگرا در زندان های عراق افزایش یافته است. 

مقامات فرانسوی پیشتر اعلام کرده بودند که مقامات عراقی مشروعیت محاکمه جهادگرایان خارجی را که در کشورشان بازداشت کرده اند دارا می باشند با این حال با مطرح شدن صدور حکم اعدام که در قوانین عراق درج شده است، فرانسه را با چالش مواجه کرده است که چگونه می تواند در این ارتباط ارزشهای حقوق بشری و تعهدات بین المللی اش برای مبارزه با اعدام را محترم بشمارد.

دو فرانسوی عضو داعش که وکلایشان رئیس جمهوری فرانسه را مورد پرسش قرار داده اند، یکی ملینا ۲۷ ساله است که به همراه آخرین فرزندش که چند ماه سن دارد در بغداد زندانی است. سه کودک دیگر او پیش از این فرانسه منتقل شده اند. دومین فرانسوی نیز جمیله ۲۸ ساله است که او نیز با کودکی که به تازگی به دنیا آورده، در زندان بسر می برد.

بیشتر بخوانید: 

دردسر بازداشت زنان جهادگرای فرانسوی در سوریه برای کاخ الیزه

یک مورد سوم هم در این میان مطرح شده که یک پناهنده سیاسی چچنی در فرانسه  است.

وکلای دو فرانسوی جهادگرای عضو داعش در نامه ای که ۲۳ ژانویه به امانوئل مکرون نوشته اند از وی خواسته اند که با توجه به حکمی که برای جهادگرای آلمانی صادر شده است دیدگاهش را درباره سرنوشت این دو فرانسوی اعلام کند. آنها به رئیس جمهوری فرانسه تعهدات بین المللی فرانسه را برای الغای حکم اعدام یادآور شده اند.

پیشتر این وکلا به نام والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ های زنان و کودکان جهادگرایان فرانسوی زندانی در سوریه از دولت فرانسه شکایت هایی را به ثبت رسانده اند.

بر اساس گزارش لوموند، حدود ۶ خانواده فرانسوی که عضو داعش بوده اند در عراق دستگیر شده اند که افراد بزرگسال این خانواده با خطر محکومیت به مرگ مواجه هستند.

لوموند همچنین می نویسد که بیش از ۲۰ خانواده فرانسوی عضو داعش شامل چهل فرد بزرگسال و ۶۰ کودک اکنون در زندانهای نیروهای کرد سوریه هستند که البته با خطر محکومیت به اعدام مواجه نیستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه عراق ۶ زن داعشی ترکیه‌ای را به اعدام محکوم کرد

عراق پانزده زن ترک را به جرم عضویت در داعش به اعدام محکوم کرد

خروج نظامیان خارجی از عراق؛ مذاکرات واشنگتن و بغداد شروع شد