عراق ۵ نفر را به اتهام ارتکاب جرائم تروریستی اعدام کرد

محاکمات افراد وابسته به داعش در عراق
محاکمات افراد وابسته به داعش در عراق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات امنیتی عراق روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن (۹ فوریه) اعلام کردند این کشور پنج نفر را که به جرائم مرتبط با تروریسم متهم شده بودند، اعدام کرده است.

آگهی

مقامات امنیتی عراق روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن (۹ فوریه) اعلام کردند این کشور پنج نفر را که به جرائم مرتبط با تروریسم متهم شده بودند اعدام کرده است.

مسئولان عراقی گفته‌اند این افراد در زندان شهر ناصریه در جنوب شرقی عراق، تنها زندان محل اجرای حکم اعدام در این کشور، به جوخه دار سپرده شده‌اند. 

مقامات عراقی به جرم یا جنایاتی که این افراد مرتکب شده بودند اشاره‌ای نکرده‌اند.

عراق از زمان شکست دادن جنگجویان گروه داعش، که با کمک نیروهای بین‌المللی به رهبری آمریکا در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ صورت گرفت، ‌ده‌ها شبه‌نظامی را به اتهامات مرتبط با تروریسم اعدام کرده است.

اعدام‌ها در عراق با استناد به قانون مبارزه با تروریسم انجام می‌شود که در سال ۲۰۰۵ به تصویب رسیده است. در نوامبر گذشته نیز ۲۱ نفر دیگر به اتهام ترتیب دادن یک انفجار انتحاری که منجر به مرگ ده‌ها تن شده بود اعدام شده بودند.

گروه‌های حقوق بشری مقامات استانی و دولتی عراق را به نقض محاکمات عادلانه متهم می‌کنند. عراق می‌گوید محاکمات افراد متهم به جرائم تروریستی عادلانه بوده است.  

عراق یکی از پنج کشور رکورددار صدور و اجرای حکم اعدام در جهان است. در سال‌های گذشته سازمان‌های مدافع حقوق بشر از دولت بغداد خواسته‌اند تا مجازات مرگ را از قوانین خود حذف کند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور حکم اعدام در عراق برای چهارمین فرانسوی عضو داعش

دادگاه عراق ۶ زن داعشی ترکیه‌ای را به اعدام محکوم کرد

سفیر آمریکا در عراق: داعش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود