Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتانیاهو اجرای توافق سازمان ملل برای اخراج مهاجران آفریقایی را متوقف کرد

deport African migrants Tel Aviv
deport African migrants Tel Aviv Copyright REUTERS/Corinna Kern
Copyright REUTERS/Corinna Kern
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر اسرائیل قصد دارد به بازنگری در مفاد توافق اخیر با سازمان ملل بپردازد.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که اجرای توافقنامه با آژانس پناهجویان سازمان ملل برای اسکان مجدد هزاران مهاجر آفریقایی در کشورهای غربی را به حالت تعلیق در خواهد آورد. این خبر عصر دوشنبه ۱۳ فروردین تنها ساعاتی پس از عقد این توافقنامه اعلام شد.

بر اساس این توافق پنج ساله، مقرر شده بود تا به جای اخراج دسته جمعی مهاجران آفریقایی از اسرائیل به قاره سیاه، حدود نیمی از آنها (۱۶۲۵۰ نفر از مجموع ۳۷ هزار مهاجر) برای اسکان مجدد به کشورهای غربی از جمله آلمان، ایتالیا و کانادا فرستاده شوند و به ازای هر مهاجری که به کشورهای غربی فرستاده می‌شود، اسرائیل به یک مهاجر آفریقایی دیگر اجازۀ «اقامت موقت» بدهد.

این مهاجران آفریقایی بطور غیرقانونی وارد خاک اسرائیل شده‌اند و بسیاری از آنها متقاضی پناهندگی از این کشورند.

آقای نتانیاهو در صفحه فیسبوک خود، دلیل توقف اجرای این توافقنامه را انتقاداتی اعلام کرد که در داخل اسرائیل به دنبال داشت. او افزود که قصد دارد به بازنگری در مفاد توافق با سازمان ملل بپردازد.

گفته می‌شود علت توقف آن، انتقاداتی بوده که از سوی گروه‌های ضدمهاجر در تل‌آویو و سیاستمداران قدرتمند این کشور در دولت ائتلافی آقای نتانیاهو مطرح شده است، زیرا آنها خواستار سخت‌تر شدن مفاد توافقنامه شده‌اند.

نفتالی بنت، رهبر حزب «خانه یهودی» از جمله مخالفانی بود که این توافقنامه را «تسلیم شدن کامل در برابر کارزار دروغین رسانه‌ها» توصیف و اعلام کرده بود با این کار اعتبار دولت اسرائیل به خطر می‌افتد.
میری رگو، وزیر فرهنگ اسرائیل نیز نسبت به «هویت و ساختار اجتماعی» اسرائیل در صورت اعطای اقامت به این مهاجران ابراز نگرانی کرده بود.

پیش از این نیز موضوع اخراج مهاجران آفریقایی از اسرائیل و تبعید اجباری آنها به کشوری ثالث در آفریقا از جمله اوگاندا و رواندا از موضوعات جنجال برانگیز در این کشور بود؛ بویژه آنکه چنانچه مهاجران داوطلبانه حاضر به ترک این کشور نمی‌شدند، نیروهای اسرائیل برای اخراج آنها از زور استفاده می کردند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دلایل مهاجرگریزی و مهاجرستیزی در اروپا و غرب؛ از افسانه تا حقیقت

پاداش ۹هزار دلاری برای هر اسرائیلی که به اخراج پناهجویان آفریقایی کمک کند

احتمال لغو معافیت سربازی یهودیان ارتدکس؛ معترضان در بیت‌المقدس با پلیس اسرائیل درگیر شدند