Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاداش ۹هزار دلاری برای هر اسرائیلی که به اخراج پناهجویان آفریقایی کمک کند

مهاجران سیا‌پوست‌ آفریقایی در اسرائیل
مهاجران سیا‌پوست‌ آفریقایی در اسرائیل Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داشتن تجربه کاری در زمینه «مبارزه» و کار «امنیتی» برای تقاضای استخدام در این پست‌ها امتیاز محسوب می‌شود.

آگهی

دولت اسرائیل اعلام کرد به هر شهروند این کشور که به اخراج (دیپورت) پناهجویان آفریقایی کمک کند، ۹هزار دلار پاداش خواهد داد.

روزنامه هاآرتص چاپ تل‌آویو از قول مقام‌های رسمی دولت اسرائیل نوشت: «به هر شهروندی که به طور داوطلبانه و موقت به عنوان بازرس برای اخراج پناهجویان همکاری کند، پاداشی معادل ۳۰ هزار "شکل" (واحد پول اسرائیل، تقریبا برابر با ۸۷۰۵ دلار آمریکا) جایزه تعلق خواهد گرفت.»

در همین چهارچوب، دولت اسرائیل در اطلاعیه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد اعلام کرد ۱۰۰ نفر از شهروندان داوطلب این کشور را از ابتدای ماه مارس ۲۰۱۸ به طور موقت به عنوان بازرس برای این کار استخدام می‌کند. دولت این کشور همچنین از استخدام موقت ۴۰ نفر دیگر به عنوان کارشناس تحقیقات پرونده‌های پناهجویان خبر داد.

از میان این افراد که قرار است در تل‌آویو و اطراف آن کار کنند، برخی مأمور همکاری اداری در زمینه این پرونده‌ها بوده و برخی دیگر برای اعمال زور برای اخراج پناهجویان یا علیه کارفرمایان غیرقانونی آنها گماشته خواهند شد.

به نوشته هاآرتص، مصاحبه با پناهجویان و تشکیل پرونده برای بازگشت «داوطلبانه» آنها، تهیه بلیط هواپیما برای بازگشت، همراهی تا فرودگاه و کنترل ورود آنها به کشور مبدأ اولیه از جمله وظایف شغلی در پست‌های جدید خواهد بود.

تعداد دیگری از افراد استخدام شده مسئول آن هستند که در صورت سر باز زدن پناهجویان از بازگشت داوطلبانه، به زور اعمال قانون کنند. آنها باید این افراد را یافته و در مورد سرگذشت آنها و نیز در مورد کسانی که آنها را استخدام کرده‌اند، اطلاعات جمع‌آوری کنند. داشتن تجربه کاری در زمینه «مبارزه» و کار «امنیتی» برای تقاضای استخدام در این پست‌ها امتیاز محسوب می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اسرائیل برای اسکان مجدد ده‌ها هزار پناهجو برنامه دارد، اما سازمان ملل متحد این طرح را «نامناسب» و «نامطمئن» توصیف کرده است. این طرح که از ماه نوامبر گذشته پیشنهاد شده از جمله شامل حال ۳۸ هزار پناهجوی آفریقایی عمدتا از اریتره و سودان است که به طور غیر قانونی وارد اسرائیل شده‌اند. پیش از این به پناهجویان آفریقایی قول پرداخت ۳۵۰۰ دلار وجه نقد در صورت ترک پاوطلبانه خاک اسرائیل داده شده است. اما اگر پناهجویان در زمان تعیین شده از کشور خارج نشوند، دستگیر خواهند شد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد پیشتر از تصمیم دولت اسرائیل برای اجرای این طرح به شدت انتقاد کرده بود. اما در ابتدای ماه ژانویه، زمانی که تصمیم دولت برای اجرای این طرح از زبان نخست وزیر، بنیامین نتانیاهو اعلام شد، این نهاد بین‌المللی بار دیگر در این زمینه هشدار داد.

در واقع برابر قانون جدید، پناهجویان غیرقانونی بدون زندان رفتن یا محاکمه شدن، مستقیما سوار هواپیما شده و به کشورشان بازگردانده می‌شوند. این به ویژه پناهجویانی که از سودان جنوبی آمده‌اند خطرناک است، زیرا آنها از خطر جانی در کشور خودشان گریخته‌اند. دولت اسرائیل می‌گوید در این زمینه با بعضی کشورهای مهاجرفرست آفریقایی از جمله اوگاندا و روآندا توافق امضا کرده تا آنها پناهجویان بازگردانده شده را بپذیرند. اوگاندا وجود چنین توافقی را تکذیب کرده و سازمان ملل به نقل از مقام‌های روآندا می‌گوید چنین توافقی میان این کشور و اسرائیل وجود ندارد.

دارفور در سودان و اریتره از مناطق ناامن آفریقا به شمار می‌روند زیرا درگیری‌های شدید و فشار و سرکوب سیاسی شدید در آنجا بی‌ثباتی به وجود آورده است.

از ژانویه ۲۰۱۶ تا مارس ۲۰۱۷ در مجموع ۳۱۱ شهروند سودانی و اریتره‌ای بدون هیچ محاکمه‌ای در اسرائیل بازداشت شده‌اند. ملی‌گرایان ضدمهاجر تا کنون چندین بار در اسرائیل علیه حضور مهاجران خارجی به ویژه سیاه‌پوستان آفریقا در این کشور تظاهرات کرده و شعارهای نژادپرستانه سر داده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل برنامه اخراج مهاجران آفریقایی را کنار می‌گذارد

هفتادمین سالگرد تشکیل کشور اسرائیل با مراسم ۲ دقیقه سکوت

نتانیاهو اجرای توافق سازمان ملل برای اخراج مهاجران آفریقایی را متوقف کرد