چین: به هرگونه افزایش تعرفه توسط آمریکا واکنش مشابه نشان می‌دهیم

چین: به هرگونه افزایش تعرفه توسط آمریکا واکنش مشابه نشان می‌دهیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین می‌گوید که در صورت هرگونه افزایش تعرفه‌های تجاری توسط ایالات متحده، اقدامات لازم را برای مقابله به مثل انجام خواهد داد.

آگهی

چین می‌گوید که در صورت هرگونه افزایش تعرفه‌های تجاری توسط ایالات متحده، اقدامات لازم را جهت مقابله به مثل انجام خواهد داد.

همزمان با بالاگرفتن هراس از جنگ تجاری قریب‌الوقوع میان پکن و واشنگتن، چوی تیانکای، سفیر چین در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که در مقابل هر قدم ایالات متحده برای افزایش تعرفه‌ها، کشورش قدمی «همسان» و «مشابه» بر خواهد داشت.

چین روز یکشنبه از اعمال تعرفه ۳ میلیارد دلاری بر محصولات غذایی و دیگر کالاهای ایالات متحده خبر داده بود. از سوی دیگر ایالات متحده قرار است که با استفاده از فرمان ۳۰۱ قانون تجارت، تعرفه ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلاری بر محسولات وارداتی از چین مقرر کنند.

فرمان ۳۰۱ قانون ۱۹۷۴ تجارت آمریکا توسط دونالد ترامپ وضع شده و تمرکز آن بر سرقت مالکیت معنوی و انتقال فناوری توسط چین است.

چوی تیانکای، سفیر چین در ایالات متحده درباره این فرمان اعلام کرد که کشورش هر چه بیشتر در زمینه حقوقی مالکیت معنوی خود را تقویت می‌کند. وی افزود: «تلاش ما بر تقویت سیستم حقوقی درباره این مشکل متمرکز شده و تاکنون پیشرفت خوبی نیز داشته‌ایم.»

بیشتر بخوانید:

واکنش ایالات متحده به افزایش تعرفه‌های محصولات خود توسط چین

کاخ سفید روز دوشنبه با متهم کردن پکن به دستکاری و فریب بازارهای جهانی اعلام کرد که این کشور نباید «صادرات عادلانه ایالات متحده» را هدف قرار دهد.

لیندرز والتر، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: «قراردادن سوبسید بر فولاد تولیدی توسط چین، عامل اصلی بحران فولاد است.» وی افزود: «چین به جای هدف قرار دادن صادرات عادلانه آمریکا باید اقدامات ناعادلانه خود در تجارت را که به امنیت ملی آمریکا و بازار جهانی ضربه می‌زند، متوقف کند.»

روز یکشنبه دوم آوریل چین در اقدامی تلافی‌جویانه پس از صدور فرمان دونالد ترامپ برای اعمال تعرفه گمرکی ۶۰ میلیارد دلاری بر محصولات وارداتی چین و محدود کردن فعالیت تجاری برخی بازرگانان این کشور، تعرفه کالاهای وارداتی از آمریکا را ۲۵ درصد افزایش داد. این ۱۲۸ کالای وارداتی از ایالات متحده شامل شراب، گوشت خوک، میوه‌های خشک و ضایعات آلومینیومی می‌شود.

چین اعلام کرده بود که تعرفه جدید از دوشنبه سوم آوریل (۱۳ فرودین) اجرا می‌شوند. در پی این اقدام دولت چین، روزنامه «گلوبال تایمز» این کشور در سرمقاله خود نوشت که چنانچه واشنگتن می‌پنداشت که اقدام تلافی‌جویانه چین به صورت «نمادین» خواهد بود، حال می‌تواند«با این توهم خداحافظی کند.»

تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بر بازار بورس نیویورک

شاخص بازارهای بورسنیویورک (وال استریت) و سهام برخی شرکت‌های فناوری مانند آمازون و اینتل روز دوشنبه در پی تنش و جنگ قریب‌الوقوع تجاری میان پکن و واشنگتن به شدت افت پیدا کرد.

افت شاخص میانگین صنعتی داوجونز (شاخص اقتصادی بازار آزاد) با ۱/۹۲ درصد کاهش در روز دوشنبه در مجموع به ۳/۷ درصد افت ماهانه رسیده است. همچنین شاخص بازار «نزدک»، بزرگترین بازار معاملات الکترونیک سهام در آمریکا نیز ۲/۷۴ درصد افت داشته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ نشست گروه هفت را ترک می‌کند؛ گروه شش در آستانه تولد

ترامپ تا این زمان «برنده» جنگ تجاری است

احتمال وقوع جنگ تجاری میان چین و آمریکا