Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ نشست گروه هفت را ترک می‌کند؛ گروه شش در آستانه تولد

نشست سران گروه هفت در کانادا
نشست سران گروه هفت در کانادا Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه هفت در آستانه چهل و سه سالگی با یکی از جدی‌ترین تنش‌های داخلی خود مواجه شده و احتمال انشقاق در آن به اوج خود رسیده است.

آگهی

گروه هفت در آستانه چهل و سه سالگی با یکی از جدی‌ترین تنش‌های داخلی خود مواجه شده و احتمال انشقاق در آن به اوج خود رسیده است.

در حالی که سران شش کشور صنعتی و ثروتمند جهان در تدارک هستند تا در جریان برگزاری نشست‌های روز جمعه و شنبه سران گروه هفت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را به جهت نقض قواعد تجارت آزاد میان کشورهای عصو این گروه، تحت فشار قرار دهند، آقای ترامپ ضمن آغاز حملات توئیتری خود به منتقدانش اعلام کرده که روز شنبه و پیش از اتمام این نشست، کانادا را به مقصد سنگاپور ترک خواهد کرد تا در مراسم دیدار با رهبر کره شمالی شرکت کند.

نشست سران گروه هفت در کبک کانادا اولین فرصت انتقاد جدی از تصمیم هفته گذشته دونالد ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، اتحادیه اروپا و مکزیک به ایالات متحده به شمار می‌رود.

سران اعضاء اروپایی و کانادا امیدوارند تا در جریان نشست روز جمعه بتوانند آقای ترامپ را برای تجدید نظر در تصمیم خود تحت فشار قرار دهند.

بیشتر بخوانید:

هر چند اتحادیه اروپا پیشتر و در اعتراض به تعرفه‌های وضع شده از سوی آقای ترامپ، شکایتی را علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی طرح کرده‌اند ولی سران کشورهای عضو این اتحادیه ابایی از تهدید آمریکا به اقدام تلافی جویانه ندارند.

در همین حال، رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر کانادا در پایان دیدار روز پنجشنبه خود بر مواضع مشترک دو کشور در به چالش کشیدن مواضع تجاری آقای ترامپ در جریان نشست روز جمعه گروه هفت تاکید کردند.

امانوئل ماکرون و جاستین ترودو تاکید کردند که باید جبهه واحدی میان شش عضو دیگر گروه هفت در مقابل آمریکا شکل گیرد.

اما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پیش از حضور در این نشست با انتشار سه توئیت پیاپی رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر کانادای میزبان را به باد انتقاد گرفت.

توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

در توئیت نخست آقای ترامپ نوشت: « لطفا به نخست وزیر ترودو و رئیس جمهور ماکرون بگویید آنها تعرفه سنگینی علیه آمریکا وضع کرده و موانع غیرپولی ایجاد کرده‌اند. مازاد تجاری اتحادیه اروپا با آمریکا ۱۵۱ میلیارد دلار است و کانادا، کشاورزان ما و دیگران را کنار زده است. منتظر دیدار فردا باشید.»

دونالد ترامپ در دومین توییت خود هم افزود: « نخست وزیر ترودو بسیار خشمگین شده و روابطی که آمریکا و کانادا سالیان سال داشته‌اند و بسیاری از چیزهای دیگر را زیر سوال برده است... اما به این واقعیت توجه نکرده که علیه محصولات لبنی ما تعرفه ۳۰۰ درصدی وضع کرده است - به کشاورزان ما آسیب زده و کشاورزی ما را کشته است!»

آقای ترامپ در سومین توئیت خود هم این بحث را مطرح کرده است: «چرا اتحادیه اروپا و کانادا به مردم اطلاع نمی‌دهند که سال‌هاست تعرفه‌های تجاری سنگین و موانع تجاری غیرمالی را علیه ایالات متحده اعمال کرده اند. کاملا غیرعادلانه علیه کشاورزان، کارگران و شرکت‌های ما. تعرفه‌ها و موانع خود را کاهش دهید یا این که ما خود را بیشتر با شما هماهنگ می‌کنیم!»

توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

در مقابل امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت که بحث ما با آقای ترامپ این نیست که از او بخواهیم در تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد تجدید نظر کند بلکه می خواهیم او متوجه شود که جنگ تجاری نتیجه خوبی برای هیچکس ندارد.

آقای ماکرون افزود که قابل درک است که آقای ترامپ در تلاش برای تحقق وعده های انتخاباتی خود است و نسبت به انتقاد هم حساس شده است ولی ما هم اتحاد خود را حفظ خواهیم کرد و در صورت لزوم گروه جدیدی با سایر اعضاء تشکیل خواهیم داد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم که هدف توئیت آقای ترامپ قرار گرفته، گفته است که من در مواجهه با ایشان جانب ادب را نگه داشته ام و می‌دارم و به ایشان احترام می‌گذارم ولی ما در برابر دفاع از ارزش‌ها و منافع ملی خود بسیار محکم بوده و خواهیم بود.

آگهی

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز پیش از آغاز نشست گروه هفت تاکید کرد که اتحادیه اروپا حتما پاسخ قاطع، مناسب و قانونی به محدودیت‌های تجاری وضع شده از سوی آمریکا واکنش نشان خواهد داد. خانم می همچنین اعلام کرد که قصد هیچ دیدار دوجانبه‌ای را با آقای ترامپ ندارد.

با این وجود کاخ سفید اعلام کرد که رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه و پیش از برگزاری نشست پایانی سران گروه هفت، به منظور دیدار با رهبر کره شمالی، کانادا را به مقصد سنگاپور ترک خواهد کرد.

توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

با توجه به رویکرد انتقادی آقای ترامپ نسبت به نشست امسال سران گروه هفت، پیشتر رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر کانادا نیز یادآور شده بودند که امکان انتشار یک بیانیه نهایی که حاوی تمام موارد لازم و مورد تایید تمام اعضاء باشد ممکن نیست و بنابر اعلام روز پنجشنبه آنها در پایان نشست روز شنبه احتمالا دو بیانیه منتشر می‌شود تا مواضع مشترک شش کشور منتقد آمریکا در خصوص مسايل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست به طور کامل لحاظ شود.

اقدامی که آن را باید سرآغاز شکل گیری گروه شش کشور صنعتی ثروتمند جهان دانست، گروهی به گفته آقای ماکرون بازاری بزرگ‌تر از آمریکا دارند.

آگهی

به کانال تلگرام فارسی یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واردات بی‌سابقه فولاد به اروپا در پی وضع تعرفه‌های وارداتی آمریکا

چین: به هرگونه افزایش تعرفه توسط آمریکا واکنش مشابه نشان می‌دهیم

کانادا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کرد