جودو؛ مدال نقره جواد محجوب در روز پایانی گرند پری تفلیس

جواد محجوب صاحب مدال نقره گرند پری تفلیس
جواد محجوب صاحب مدال نقره گرند پری تفلیس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جواد محجوب، تنها نماینده تیم هفت نفره ایران در گرند پری تفلیس بود که موفق به کسب مدال شد.

آگهی

 آخرین روز از رقابت های جودوی گرند پری تفلیس با هنرنمایی قهرمان گرجستانی همراه بود که عنوان بهترین ورزشکار مرد روز پایانی را نیز از آن خود کرد.

گورام تاشیشویلی که تشویق بی امان تماشاگران خودی را به همراه داشت پس از برتری بر حریف آذربایجانی با فن «اوسوتو گاری»، در دومین مبارزه فن زیبای «تسوریکومی گوشی» را بر روی حریف هلندی به اجرا درآورد و با کسب امتیاز ایپون راهی دیدار نیمه نهایی شد. تاشیشویلی در این دیدار با همین فن از سد ماتیاشویلی، هموطنش گذشت تا در فینال با جواد محجوب، جودوکار ایرانی روبرو شود.

تنها مدال تیم هفت نفره ایران

ورزشکار کشور میزبان که طلای گرند اسلم باکو و مسترز سن پترزبورگ در سال گذشته را در کارنامه دارد در دیدار پایانی وزن به اضافه ۱۰۰ کیلوگرم ابتدا با یک وازاری از جواد محجوب عقب افتاد اما در ادامه موفق شد ورق را به نفع خود برگرداند و با کسب امتیاز ایپون صاحب پیروزی و مدال طلا شود.

گورام تاشیشویلی پیروزی در دیدار نهایی را اینگونه توصیف کرد: «انتظار فینال دشواری را داشتم زیرا حریفم را به خوبی می شناختم. نخستین بار نبود که با او روبرو می شدم. او بسیار بسیار قوی است و به همین دلیل دیدار پایانی سخت و فشرده بود. حضور تماشاگران کمک بزرگی برایم بود و هیمنجا باید از مردم گرجستان که جوی فوق العاده را در فینال برایم فراهم کردند، تشکر کنم. سعی می کنم برای مسابقات بعدی خودم را بهتر آماده کنم و اشتباه کمتری داشته باشم.»

جودوکار فرانسوی بهترین ورزشکار زن

عنوان بهترین ورزشکار زن روز پایانی تورنمنت نیز به رومن دیکو، جودوکار فرانسوی تعلق گرفت. این جودوکار هجده ساله در فینال وزن به اضافه ۷۸ کیلوگرم ابتدا با اجرای فن «سوتو ماکیکومی» یک وازاری از ماریان اسلوتسکایا، حریف بلاروس خود گرفت و در ادامه با یک وازاری دیگر امتیاز پیروزی بخش ایپون را دریافت کرد تا صاحب نخستین مدال طلا در رقابتهای تور جهانی جودو شود.

رومن دیکو پس از قرار گرفتن بر سکوی نخست احساسش را اینگونه بیان کرد: «هنوز باورم نمی شود که برنده مدال طلا شدم. شاید فردا در هتل متوجه بشوم. فقط می دانم که خیلی خوشحالم. وقتی پدرم با من است خیلی حس خوبی دارم زیرا می دانم اگر ناراحت و غمگین باشم و بخواهم چیزی را به کسی بگویم او در کنارم است. این فوق العاده است.»

دو طلای سنگین وزن برای اسرائیل و فرانسه

در وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم مردان، اجرای زیبای فن «اوسوتو گاری» امتیاز ایپون را برای پیتر پالتچیک، جودوکار اسرائیلی به همراه داشت تا او با غلبه بر حریف روس بر سکوی نخست بایستد. این دومین مدال طلای پالتچیک در مسابقات گرند پری پس از کسب قهرمانی سال گذشته در تورنمنت کانکون محسوب می شود.

در وزن منهای ۷۸ کیلوگرم زنان مدال طلا به اودری چئومه، جودوکار فرانسوی رسید. قهرمان سابق جهان که مدال طلای گرند اسلم پاریس را نیز در کارنامه دارد در دیدار نهایی این وزن موفق شد با امتیاز ایپون آناستازیا تورشین، حریف نامدار اوکراینی خود را از پیش رو بردارد و بر سکوی نخست بایستد.

بهترین فن روز پایانی

اما بهترین فن روز پایانی یک «اوراناگه» بود که اونیس سانبلیدزه، جودوکار کشور میزبان در مبارزات وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم مردان به اجرا درآورد و برایش امتیاز ایپون را به همراه داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ گرند پری مراکش با معرفی برگزیدگان اوزان سنگین پایان یافت

جودو؛ گرند اسلم ابوظبی با برتری تیمی روسیه به پایان رسید

جودو؛ لوسی رنشال در گرند اسلم ابوظبی برای بریتانیا مدال طلا گرفت