Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فنلاند دیگر بی خانمان ندارد

فنلاند دیگر بی خانمان ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فنلاند، تنها کشور اروپایی است که در یک برنامه جامع موفق شده است در سی سال اخیر تعداد کارتن خواب ها و بی خانمان های این کشور را به صفر برساند.

آگهی

آخرین گزارش های سازمان های مردم نهاد نشان می دهد که اروپا در ده سال اخیر شاهد افزایش بی سابقه و فاجعه بار تعداد افراد بی خانمان بوده است. در بسیاری از کشورها افزایش تعداد افراد بی خانمان بیش از ۱۵۰ درصد بوده است.

در این میان تنها کشوری که موفق شده است با رشد منفی تعداد بی خانمان ها روبرو شود فنلاند است. به گفته سازمان های مردم نهاد که سالهاست در زمینه امداد به بی خانمان های اروپایی کار می کنند دولت فنلاند استثنای اروپایی است که موفق شده تعداد بی خانمان ها را به صفر برساند.

همکاری شهرداری ها با دولت فنلاند اجازه داده است که تعداد ۳۰ هزار بی خانمان این کشور در ۳۰ سال به صفر نزدیک شود.

این کشور اسکاندیناو در عین شگفتی از یک مدل آمریکایی الهام گرفته است. نام آن این پروژه «اول خانه» است. .طی این طرح دولت موظف می شود محل اسکان افرادی را تامین کند که مدت زیادی است بی خانمان هستند. خانه هایی که بصورت مجای در اختیار این شهروندان قرارمی گیرد. فرد بی خانمان در مقابل تحویل خانه متعهد می شود کارهای پیشنهادی دولت را بپذیرد.

بیشتر بخوانید:

هشدار سازمان‌های مردم نهاد: افزایش بی‌خانمان‌های اروپا فاجعه‌بار است

به این ترتیب او هم هزینه زندگی را تهیه می کند و هم صاحب خانه می شود. همچنین دولت در قبال کار این افراد متعهد می شود تا هزینه های بیمه تامین اجتماعی و درمانی این افراد نیز مهیا باشد. این طرح در برخی از ایالت های آمریکا بطور موقت به اجرا گذاشته شد اما بدلیل شکایت های متعدد سیاستمداران جمهوریخواه متوقف شد.

برنامه اسکان بی خانمان ها در فنلاند از سال ۱۹۸۷ آغاز شد. در سال ۲۰۰۸ دولت فنلاند طی پروژه ای پاوو دست بکار بزرگی زد و اعلام کرد تا سال ۲۰۱۵ تعداد بی خانمان ها در این کشر را به ۰ می رساند. هرچند این موضوع در این سال عملی نشد اما در سال ۲۰۱۸ آمارها نشان می دهند که برخلاف اغلب کشورهای اروپایی، این کشور اسکاندیناو موفق شده است معضل کارتن خوابی و بی خانمانان را رفع کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش نرخ مرگ و میر بی خانمان ها در فرانسه

غلبه فنلاند بر معضل زندگی افراد بی‌خانمان در خیابان‌ها

کمک به بی خانمان های رُم با مشارکت کلیسا و مک دونالد