Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماکرون از شهروندان فرانسوی خواست تا در برابر «اسلام‌گرایی زیرزمینی» هوشیار باشند

ماکرون از شهروندان فرانسوی خواست تا در برابر «اسلام‌گرایی زیرزمینی» هوشیار باشند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروگانگیری مرگبار در جنوب فرانسه و قتل یک شهروند سالخورده یهودی در پاریس، نخستین تجربه‌‌های ماکرون ۴۰ ساله در مواجهه با حملات تروریستی است.

آگهی

امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه، قرائت افراطی از اسلام را «دشمن موذی» توصیف کرد و از شهروندان این کشور خواست تا در برابر «اسلام‌گرایی زیرزمینی» هوشیار باشند.

آقای ماکرون چهارشنبه ۲۸ مارس/ هشتم فروردین این سخنان را در مراسمی رسمی برای بزرگداشت یاد پلیس «قهرمان»ایراد کرد. «پلیس قهرمان» نامی است که به آرنو بلترام فرمانده پلیس محلی فرانسه داده شده است. وی روز جمعه هفته گذشته در حمله‌ای تروریستی در جنوب فرانسه برای نجات گروگان‌‌ها، خود را به مهاجم داعشی تسلیم کرد و جان باخت.

رئیس جمهوری فرانسه در حضور همتایان پیشین خود، فرانسوا اولاند و نیکولا سارکوزی و بیش از ۱۲۰۰ نفر دیگر در عمارت انولید پاریس مقابل تابوت پلیس «قهرمان» که با پرچم فرانسه پوشاند شده بود، ادای احترام کرد.

«روح مقاومت فرانسه»

رییس جمهور فرانسه بعد از یک دقیقه سکوت برای ادای احترام به فرمانده پلیس گفت:«کلنل بلترام در مقابل تجاوز اسلامگرایان، در مقابل نفرت ایستاد. او برای نجات جان دیگران، خود را به عنوان گروگان تسلیم کرد. آرنو بلترام تجسم مسلم روح مقاومت فرانسه است».

«اسلام‌گرایی زیرزمینی»

امانوئل ماکرون در ادامه سخنرانی‌ از شهروندان فرانسه خواست تا در برابر «اسلام‌گرایی زیر‌زمینی» هوشیار باشند و وظایف مدنی خود را در قبال این نوع از اسلام فراموش نکنند. ماکرون گفت: «ما تنها در برابر سازمان‌های تروریستی، ارتش داعش یا امام‌های سرشار از نفرت مبارزه نمی‌کنیم. مبارزه ما علیه اسلام زیرزمینی نیز است. اسلامی که در سرزمین ما سعی بر آلوده کردن ذهن‌ها دارد. شهروندان باید در برابر این دشمن موذی هوشیار باشند.» رئیس جمهوری فرانسه ابراز امیدواری کرد که هموطنانش با حفظ آرامش و با منطق از این امتحان سر بلند بیرون بیایند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قتل پیرزن ۸۵ ساله به «خاطر یهودی بودن»

رییس جمهور فرانسه در ادامه سخنرانی از میری کنل یاد کرد. میری کنل؛ پیرزن یهودی ۸۵ ساله، دوشنبه همزمان با سفر وزیر امورخارجه فرانسه به اسرائیل، در آپارتمان خود در پاریس به شکل فجیعی به قتل رسید. آقای ماکرون با یادآوری این‌که این قتل نگرانی‌ها را درباره «یهودی‌ستیزی» زنده کرده است گفت: «او به خاطر یهودی بودن به قتل رسید. این زن قربانی همان جهل مرکبی است که کلنل بلترام را به کشتن داد. جهل مرکبی که ارزش‌های زندگی ما را انکار می‌کند».

رییس جمهور فرانسه بعد از این سخنرانی در مراسم ختم و یادبود خانم میری کنل نیز حاضر شد و ادای احترام کرد. روز چهارشنبه یک «راهپیمایی سکوت» در شهر پاریس به احترام خانم کنل و برای مبارزه با یهودستیزی برگزار می‌شود . مقامات بلندپایه و شخصیت‌های سرشناس سیاسی و جامعه مدنی فرانسه در این راهپیمایی حضور دارند. مدیر جامعه یهودیان فرانسه پیشاپیش گفته از حضور مارین لوپن و ژان لوک ملانشون، رهبران احزاب اصلی راست افراطی و چپ رادیکال فرانسه در این «همایش ملی» استقبال نمی‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شینید اوکانر مسلمان شد

حزب «اسلام» می خواهد در بلژیک «دموکراسی اسلامی» ایجاد کند

بالاترین سطح هشدار امنیتی در فرانسه؛ ماکرون: داعش خراسان بارها تلاش کرده به خاک ما حمله کند