ناتو ۷ دیپلمات روسیه را اخراج کرد

ناتو ۷ دیپلمات روسیه را اخراج کرد
Copyright By U.S. Department of State from United States - Secretary Kerry Listens to NATO Secretary-General Stoltenberg Speak Before Members Signed an Accession Protocol to Continue Montenegro's Admission to the Alliance in Brussels, Public Domain, https://commons
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این عمل پیام روشنی به روسیه می‌فرستد که چنین اقداماتی برای روسیه هزینه‌آور خواهد بود».

آگهی

دبیر کل ناتو، ینس استولتنبرگ روز سه شنبه ۷ فروردین در طی یک کنفرانس مطبوعاتی از اخراج هفت دیپلمات روسیه و منع تصویب اعتبارنامه سه دیپلمات دیگر خبر داد. این عمل در واکنش به اقدام مسکو در ترور یک جاسوس دوجانبۀ روس در خاک بریتانیا با گاز اعصاب انجام می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

استولتنبرگ همچنین گفت که به این ترتیب تعداد دیپلمات‌های روسیه در ناتو از ۳۰ نفر به ۲۰ نفر کاهش می‌یابد. روسیه تا پیش از این دارای بیشترین تعداد دیپلمات در بین دیگر اعضای پیمان ناتو بوده است. دبیر کل ناتو اذعان داشت: «این عمل پیام روشنی به روسیه می‌فرستد که اقداماتی از این دست برای روسیه هزینه‌آور خواهد بود».

پیش از این خبر رسیده بود که دست‌کم چهارده کشور عضو اتحادیه اروپا تا هفتۀ آینده ماموران اطلاعاتی و همچنین دیپلمات‌های روس را از کشورهایشان اخراج خواهند کرد.

دبیرکل ناتو در ادامه گفت که تقاضای اعتبارنامه سه دیپلمات روس در بروکسل، مقر ناتو نیز رد شده است. وی با این حال اضافه کرد که متحدان ناتو از طریق شورای روسیه-ناتو، کانال‌های گفتگو را با روسیه باز نگه‌ خواهند داشت. شورای روسیه - ناتو که فعالیت آن در ژوئن ۲۰۱۴ پس از بحران کریمه مدتی متوقف شد، مجمعی است که مقامات روسیه و ناتو انتقادها و نارضایتی خود را از طریق آن مطرح می‌کنند.

ناتو در انتظار سفیر جدید روسیه در دفتر مرکزی ناتو در بلژیک است. آخرین سفیر روسیه در ناتو، الکساندر گروشکو در بهمن ماه گذشته بروکسل را ترک کرد.

بیشتر بخوانید:

پاسخ روسیه به بزرگترین اقدام ضد جاسوسی غرب پس از جنگ سرد

ترور جاسوس روس؛ اتحادیه اروپا نماینده خود را برای رایزنی از مسکو فراخواند

جانسون: ولادیمیر پوتین شخصاً دستور استفاده از گاز اعصاب را داده است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه دو دیپلمات سوئدی را اخراج کرد

آمریکا و روسیه هر کدام ۶۰ دیپلمات یکدیگر را اخراج می‌کنند

بریتانیا در نشست سران اروپا: روسیه تهدیدی برای اروپا و جهان است