روسیه: ادعای آمریکا در باره کمک تسلیحاتی به طالبان احمقانه است

Access to the comments نظرها
نگارش از Mehrdad Sadeghi
ژنرال جان میکلسون، فرمانده آمریکایی نیروهای تحت رهبری ناتو در افغانستان
ژنرال جان میکلسون، فرمانده آمریکایی نیروهای تحت رهبری ناتو در افغانستان

مسکو هرگونه حمایت و کمک تسلیحاتی به شبه نظامیان طالبان در افغانستان را رد کرد و ادعای نیروهای نظامی آمریکا در این خصوص را بی اساس خواند.

سفارت روسیه در کابل با انتشار بیانیه ای ضمن تکرار مواضع کشورش در رد این ادعاها، چنین مسائلی را «شایعاتی پوچ» قلمداد و تصریح کرده است : «ما بار دیگر بر این نکته تاکید داریم که اینگونه اظهارنظر ها کاملا نادرست و بی اساس هستند و از مطرح کنندگان آن می خواهیم به این سخنان احمقانه پایان دهند.»

ادعای حمایت و کمک نظامی روسیه به طالبان هفته گذشته از سوی ژنرال جان نیکلسون فرمانده آمریکایی نیروهای تحت رهبری ناتو در افغانستان و در جریان مصاحبه با شبکه خبری بی بی سی مطرح شد.

این فرمانده آمریکایی مدعی شده بود که برغم منافع مشترک دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، مسکو با حمایت مالی و تسلیحاتی از شبه نظامیان طالبان در پی ایجاد اخلال در تلاش های آمریکا برای برقراری ثبات در افغانستان است.

ژنرال جان نیکلسون در این مصاحبه تصریح کرده بود که تعدادی از فرماندهان نظامی افغانستان چند نمونه از سلاح هایی که روسیه در اختیار طالبان قرار داده است را به ستاد کل نیروهای ناتو آورده و در اختیار ما قرار داده اند.» این در حالیست که تاکنون هیچ مدرک و سند معتبری در تایید این ادعا در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

بیشتر بخوانید:

فرماندهان نظامی آمریکا از جمله ژنرال جان نیکلسون سال گذشته به دفعات این احتمال را مطرح کرده بودند که نیروهای طالبان ممکن است تحت حمایت مالی و تسلیحاتی روسیه قرار داشته باشند. اما فرمانده آمریکایی نیروهای تحت رهبری ناتو در افغانستان اینبار بر خلاف معمول بدون استفاده از فعل شرطی به طور مستقیم انگشت را به سوی مسکو نشانه رفت و به صراحت مدعی شد که روسیه با حمایت شبه نظامیان در افغانستان درصدد برهم زدن توازن قوا و ایجاد اخلال در ماموریت نیروهای تحت رهبری ناتو است.

ژنرال جان نیکلسون در ادامه به تلاش اغراق آمیز روسیه برای غیر واقعی نشان دادن تعداد نیروهای داعش و تقویت نظامی آنها اشاره و این اقدام را به عنوان ترفندی از سوی مسکو برای توجیه حمایت از طالبان مطرح کرد.

این درحالیست که وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه از تحرکات نظامی اخیر به ویژه پرواز بالگردهای ناشناس در افغانستان که به ادعای مسکو وظیفه انتقال سلاح ها و مهمات ساخت غرب به نیروهای وابسته به داعش را بر عهده دارند به شدت ابراز نگرانی کرد و خواستار انجام تحقیقات جدی در خصوص آن شد.

اتهامات اخیر فرمانده ارشد نظامی آمریکا در افغانستان بر ضد روسیه در حالی مطرح می شود که تنش میان اعضای ناتو و مسکو بر سر سوء قصد به سرگئی اسکریپال، مامور سابق سرویس های اطلاعاتی روسیه به بالاترین حد خود رسیده است.

سرگئی اسکریپال که سال ۲۰۰۶ میلادی به «اتهام جاسوسی برای بریتانیا» و «خیانت به کشورش» در روسیه به ۱۳ سال زندان محکوم شده بود به تازگی و طبق ادعای مطرح شده توسط بریتانیا از سوی روسیه با استفاده از بک عامل اعصاب به نام نویچوک هدف حمله شیمیایی قرار گرفته است. مسکو این اتهام‌ را رد کرد و آن را یک تلاش تبلیغاتی هیستریک از سوی همکاران غربی تلقی کرده است.

بیشتر بخوانید: پلیس بریتانیا: می‌خواستند مأمور سابق روس را با گاز اعصاب بکشند