Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

افشای برنامه مخفی ۳۰ ساله روسیه؛ نویچوک چگونه سلاح شیمیایی شد؟

پلیس بریتانیا در حال کشف و بررسی جسد جاسوس روس و دخترش
پلیس بریتانیا در حال کشف و بررسی جسد جاسوس روس و دخترش Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک دانشمند روس در گفت و گو با خبرگزاری دولتی رویا نووستی روسیه اعلام کرده که گروه بزرگی از متخصصان روس در شهرهای مسکو و چیخانی به طور پنهانی بر روی پروژه توسعه گاز سمی نویچوک کار کرده اند.

آگهی

در حالی که مسکو وجود هرگونه برنامه تولید گاز سمی نویچوک را که در مسمومیت جاسوس سابق این کشور و دخترش در بریتانیا مورد استفاده قرار گرفته، رد می کند، یک دانشمند روس به نام لئنوی رینک روز پنجشنبه و در گفت و گو با خبرگزاری دولتی رویا نووستی روسیه اعلام کرده که گروه بزرگی از متخصصان روس در شهرهای مسکو و چیخانی به طور پنهانی بر روی پروژه توسعه گاز سمی نویچوک کار کرده اند.

آقای رینک تاکید کرده که متخصصان روسی نتایج بسیار خوبی در توسعه این سم به دست آورده اند به طوری که دیگر این سم را باید یک سلاح شیمیایی ارزیابی کرد. این نتیجه کار متخصصان سم‌شناسی، بیوشیمی و تکنسین‌های روس بوده است.

برنامه تولید و فرمول سم نویچوک اولین بار توسط دانشمند روس، ویل میرزایانوف که هم اکنون به ایالات متحده آمریکا پناهنده شده افشاء شد. بنا بر گفته او دانشمندان روس از دهه ۱۹۸۰ توسعه این سم را آغاز کرده بودند.

بیشتر بخوانید:راز ترور جاسوسان روس در بریتانیا؛ نویچوک چیست؟

در همین حال، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز روز دوشنبه گفت که روسیه یک روز اساسا وجود چنین سمی را انکار می‌کند، یک روز می‌گویند این سم وجود داشته ولی سال‌های پیش آن را کاملا نابود کرده‌اند بعد هم می‌گویند که به طرز عجیبی بخشی از این سم سر از سوئد یا اسلواکی، جمهوری چک یا ایالات متحده و یا حتی بریتانیا سر در آورده است.

در مقابل کرملین روز چهارشنبه از بریتانیا خواست که یا شواهد مستند خود در مورد حمله سمی روسیه به جاسوس سابق این کشور را ارائه کند و یا رسما به دلیل طرح اتهام‌های غیرمستند علیه روسیه از این کشور عذرخواهی کند.

بیشتر بخوانید:

پلیس بریتانیا روز یکشنبه ۴ مارس (۱۳ اسفند ۱۳۹۶) سرگئی اسکریپال، سرهنگ بازنشسته ۶۶ ساله اداره اصلی اطلاعات روسیه و دختر ۳۳ ساله‌اش یولیا بیهوش بر روی نیمکتی در یک مرکز خرید یافت.

سرگئی اسکریپال در سال ۲۰۰۶ میلادی به «اتهام جاسوسی برای بریتانیا» و «خیانت به کشورش» در روسیه مجرم شناخته شده و به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

وی به سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا (MI6) کمک کرد تا ده‌ها تن از عوامل روس را شناسایی کند. با این حال وی چهار سال بعد در جریان مبادله جاسوس‌های آمریکا و روسیه در فرودگاه وین آزاد شد.

از زمان کشف جسد سرگئی اسکریپال و دخترش در بریتانیا، روابط سیاسی این کشور و روسیه دچار تنش جدی شده، به طوری که دو طرف دیپلمات‌های یکدیگر را از کشورشان اخراج کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورنیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمند روس: احتمالا گاز نوویچوک در محفظۀ رژ لب به سالزبری حمل شده است

از مسمومیت جدید زوج بریتانیایی با نوویچوک چه می دانیم و چه نمی‌دانیم؟

گروگانگیری داعش در روستوف؛ نیروهای ویژه روسیه در پی درگیری مرگبار زندانبانان را آزاد کردند