از مسمومیت جدید زوج بریتانیایی با نوویچوک چه می دانیم و چه نمی‌دانیم؟

از مسمومیت جدید زوج بریتانیایی با نوویچوک چه می دانیم و چه نمی‌دانیم؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این زوج عصر یکشنبه به همراه گروهی دیگر از شهروندان در مراسم یک کلیسای محلی شرکت کرده بودند اما پس از این مراسم برای هیچ‌کدام از دیگر شرکت‌کنندگان مشکلی پیش نیامد

آگهی

دو شهروند بریتانیا پس از قرار گرفتن در معرض عامل اعصاب نوویچوک در نزدیکی محل ترور سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش مسموم شده‌اند و وضعیت جسمانی آنان وخیم گزارش می شود.

این زوج عصر یکشنبه به همراه گروهی دیگر از شهروندان در مراسم یک کلیسای محلی شرکت کرده بودند اما پس از این مراسم برای هیچ‌کدام از دیگر شرکت‌کنندگان مشکلی پیش نیامد. پلیس بریتانیا چند نقطه‌ را که این دو شهروند به آن رفت و آمد داشته‌اند، از جمله کلیسا و یک داروخانه را تعطیل کرده و تحت نظر گرفته است.

از قربانیان جدید عامل اعصاب نوویچوک در بریتانیا چه می‌دانیم؟

پلیس بریتانیا هویت این دو نفر را اعلام نکرده است. اما منبع موثق به یورونیوز گفت که هویت این افراد چارلی رولی، ۴۵ ساله و داون استرجس ۴۴ ساله است.

هر دو فرد مسموم شده توسط گاز نوویچوک بریتانیایی و ساکن آمزبری واقع در ویلتشایر هستند.

این زوج با هم زندگی می‌کردند و اولین‌بار فوریه سال ۲۰۱۷، رابطه خود را در فیس‌بوک اعلام کردند. خانم استرجس در شبکه‌های اجتماعی روستای دارینگتون در نزدیکی آمزبری را به‌عنوان زادگاه خود اعلام کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

قربانیان جدید گاز نوویچوک چگونه پیدا شدند؟

ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه صبح روز شنبه وقتی خانم استرجس در خانه خود در خیابان «موگلتون» بیهوش شده بود با اورژانس آمزبری تماس گرفته  و وی به بیمارستان منتقل شد. پنج ساعت بعد نیز چارلی رولی که او هم وضعیت وخیمی پیدا کرده بود به بیمارستان منتقل شد.

این زوج در بیمارستان سالزبری بستری هستند و در وضعیت بحرانی بسر می‌برند. در ابتدا تصور می‌شد که آنان به دلیل مصرف بیش از اندازه هروئین، کوکائین یا کراک دچار مسمومیت شده‌اند اما روز دوشنبه نگرانی های درباره علائم آنان به وجود آمد و نمونه‌های لازم برای آزمایش به لابراتوآر نظامی «پورتون داون» فرستاده شد.

نتایج این تست‌ها روز چهارشنبه مشخص و تائید شد که این زوج در معرض عامل گاز اعصاب نوویچوک بوده‌اند. پلیس اعلام کرد که هنوز نمی‌توان گفت که این ماده با گاز نویچووک استفاده شده برای ترور سرگئی اسکریپال مطابقت دارد.

نیل باسو، مقام ارشد مرکز ضد تروریسم بریتانیا گفت: «در نتیجه ازمایش نمونه‌ها می‌توانیم تائید کنیم که این زوج در معرض گازی که به عنوان سلاح ترور سرگئی اسکریپال و دخنرش یولیا شناسایی شده بود یعنی گاز نوویچوک قرار گرفته‌اند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
خیابان موگلتون در آمزبری بریتانیا، محل سکونت قربانیان جدید گاز نوویچوکرویترز

بیشتر بخوانید: مسمویت دو شهروند بریتانیا با گاز نوویچوک در آمزبری

نوویچوک چیست؟

نوویچوک به گروهی از سمومی اطلاق می‌شود که در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی توسط اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد. چندین نوع از نویچووک وجود دارد.

این سلاح شیمایی دو عنصری، از دو سم کم خطرتر تشکیل شده است اما با ترکیب این دو، سمی تولید می‌شود که به مراتب از گاز سارین و عمل اعصاب وی ایکس نیز قوی‌تر و کشنده‌تر است.

این عامل اعصاب که پس از ترور سرگئی اسکریپال با ان در خبرگزاری‌ها مطرح شد، در دوران جنگ سرد در شوروی ساخته شد.

گفته می‌شود که احتمالا اولین استفاده از این گاز در ترور یک بانکدار روس در سال ۱۹۹۵ بوده است.

بیشتر بخوانید: راز ترور جاسوسان روس در بریتانیا؛ نویچوک چیست؟

گاز اعصاب نوویچوک چگونه اثر می‌کند؟

عامل اعصاب نوویچوک سیستم‌های حیاتی بدن مانند تنفس را مختل می‌کند.

آگهی

نوویچوک با مسدود کردن آنزیمی با نام استیل کولین استراز که برای تحریک اعصاب لازم و تنظیم کننده رابطه عضلات و اعصاب است، سیستم بدن را مختل می‌کند.

اختلال در این آنزیم باعث تشنج، فلج، استفراغ، تنگی نفس و نهایتا از کار افتادن اعضای حیاتی بدن شود.

یک استاد سم‌شناسی در دانشگاه لیدز بریتانیا می گوید: «حمله قلبی و مغزی می‌تواند یکی از عوارض مسمومیت با این عامل اعصاب باشد و به دلیل از کار افتادن عملکرد ماهیچه‌ها و اب جمع شدن در ریه‌ها تنفس قربانی به طور جدی دچار مشکل شود.»

سرنوشت سرگئی اسکریپال و دخترش پس از مسمویت با نوویچوک چه شد؟

شرگئی اسکریپال، جاسوس دو جانبه روس که اطلاعات تعداد زیادی از جاسوسان روسیه را به سرویس اطلاعاتی ام آی سیکس MI6 ارائه کرده بود، چهارم مارس در منطقه سالزبری به همراه دخترش یولیا مسموم شد.

وضعیت سلامتی این پدر و دختر تا هفته‌ها بحرانی بود و خطر مرگ و حتی آسیب مغزی درصورت به هوش آمدن برایشان وجود داشت. با این حال هر دوی آنان به سرعت بهبود یافتند. یولیا اسکریپال در ماه آوریل و پرش چند هفته بعد از بیمارستان مرخص شدند.

آگهی
رویترز
یولیا اسکریپال، دختر جاسوس سابق روسرویترز

درباره مسمومیت جاسوس سابق روس در بریتانیا چه نمی‌دانیم؟

چگونگی مسموم شدن سرگئی اسگریپال و دخترش همچنان نامشخص مانده است. دلیل ترور این جاسوس سابق روس آن هم با گاز اعصابی که در شوروی سابق ساخته شد مشخص نیست. هر چند برخی منابع اطلاعاتی بریتانیا می‌گویند که احتمالا این ترور نشانه و پیامی برای مخالفان ولادیمیر پوتین می‌توانست باشد.

همچنان مشخص نیست که این عامل اعصاب از کجا تهیه شده و چه کسی از آن برای ترور استفاده کرده است.

مشخص نیست که چه میزان از ضایعات این عامل اعصاب در منطقه باقی مانده است و منبع آن کجاست.

خطر عمومی برای ساکنین اطراف محل ترور با گاز اعصاب نوویچوک چیست؟

مقامات بهداشت بریتانیا اعلام کردند که خطر ابتلا و مسمومیت برای عموم مردم کم است.

در زمان ترور اسکریپال و دخترش، مکان‌های حضور آنان قرنطینه شد و به مردمی که در آن مکان‌ها حضور داشتند توصیه شد که لباس‌های خود را ببا مواد ضدعفونی کننده شستشو دهند.

آگهی

اما ماهیت این عامل اعصاب در این است که به سرعت تجزیه نمی‌شود و پایدار است.

آندریا سلا، استاد شیمی دانشگاه یو سی ال ای می‌گوید: «این عامل شیمیایی طوری طراحی شده که پایدار است و در اطراف محل استفاده باقی می‌مانند. نه تجزیه می‌شوند و نه تبخیر.»

وی می‌افزاید: «عموم مردم در معرض خطر بسیار اندکی هستند اما تا زمان شناسایی منبع احتمال دارد که افراد دیگری هم در معرض این سم قرار بگیرند.»

چه کسی پشت حمله اول با گاز اعصاب نوویچوک در بریتانیا بود؟

بریتانیا، کرملین را به دست داشتن در ترور اسکریپال و دخترش متهم کرده و می‌کند. این موضوع به تنش دیپلماتیک شدید میان لندن و مسکو شد. علاوه بر بریتانیا ۲۰ کشور از جمله آلمان، فرانسه و آمریکا نیز نزدیک به ۱۰۰ دیپلمات روسیه را از کشور خود اخراج کردند.

آگهی

وزارت خارجه بریتانیا می‌گوید که تنها مسکو انگیزه و ابزار لازم برای انجام این ترور دا داشته است.

کرملین بارها دست داشتن در این ترور را رد کرده بود و حال با روی دادن مسمومیت دوم با این گاز در بریتانیا پلیس به دنبال ارتباط این دو حادثه با یکدیگر است.

سفارت روسیه در هلند پس از حادثه دوم در حساب توئیتری خود نوشت: «باید احمق باشند که روباره فکر کنند که روسیه دوباره از به اصطلاح نوویچوک استفاده کرده است. آن هم در بحبوحه جام جهانی و جلسه ویژه سازمان منع سلاح های شیمیایی.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیشتر بخوانید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهروند بریتانیایی به دنبال مسمومیت با نوویچوک درگذشت

افشای برنامه مخفی ۳۰ ساله روسیه؛ نویچوک چگونه سلاح شیمیایی شد؟

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش