سقوط ۲۵هزار برابری؛ یک تومان سال ۱۳۱۵ الان چقدر می‌ارزد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مراسم رونمایی از یکهزارتومانی جدید
مراسم رونمایی از یکهزارتومانی جدید   -  کپی رایت  عکس: خبرگزاری تسنیم

روند صعودی نرخ تورم طی هشت دهه گذشته سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات را ۲۵ هزار برابر کرده است. مطابق اعلام روز چهارشنبه مرکز آمار ایران، نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی در ۱۲ ماه منتهی به اسفندماه ۱۳۹۶ نسبت به دوره مشابه سال پیش به ۸.۲ درصد رسید. بدین ترتیب برای دومین سال متوالی نرخ تورم اقتصاد ایران تک‌رقمی باقی ماند.

سال گذشته نرخ تورم ۹ درصد اعلام شده بود.

تجربه تاریخی تورم تک رقمی

بدین ترتیب این چهارمین سالی است که طی ۳۹ سال گذشته اقتصاد ایران نرخ تورم تک‌رقمی را تجربه می‌کند. پیشتر و در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۹ نرخ تورم به ترتیب ۶.۹ و ۹ درصد بوده است.

اما از سال ۱۳۳۹ تا ۱۳۵۱ اقتصاد ایران به طور مستمر نرخ تورم تک‌رقمی داشته‌ است. فارغ از این ۱۲ سال، طی سال‌های ۱۳۱۵ تا ۱۳۵۷ نرخ تورم اقتصاد ایران در ۱۵ سال دیگر هم به طور غیرپیوسته تک‌رقمی بوده است.

سال‌های ارزانی

مطابق اطلاعات رسمی ثبت شده در بانک مرکزی ایران از روند نرخ تورم سالانه اقتصاد ایران طی ۸۱ سال گذشته، ایرانی‌ها تنها در سه سال ۱۳۲۴، ۱۳۲۵ و ۱۳۲۹ شاهد کاهش سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات بوده‌اند. در این سال‌ها نرخ تورم منفی شده و به ترتیب ۱۴.۴-، ۱۱.۵- و ۱۷.۲- درصد بوده است. اما طی ۷۸ سال سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات روند صعودی داشته است.

بیشتر بخوانید:بازندگان و برندگان اقتصاد سال ۹۶؛ جیب‌های چه کسانی پرپول‌تر شد؟

رکورد گرانی در سال ۱۳۲۲ و به میزان ۱۱۰.۵ درصد ثبت شده است. یعنی در این سال متوسط قیمت کالاها و خدمات در ایران بیش از دو برابر شده است. البته از سال قبل از این رکورد، نرخ تورم از سال ۱۳۲۰ و در پی اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در جریان جنگ جهانی دوم شتاب گرفته بود. به طوری که در سال های ۱۳۲۰ و ۱۳۲۱ نرخ تورم به ترتیب ۴۹.۵ و ۹۶.۲ درصد بوده است. رکورد بعدی نرخ تورم در سال ۱۳۷۴ و به میزان ۴۹.۴ درصد ثبت شده است.

تاثیر گرانی ۸۰ ساله

روند تاریخی گرانی در بازار کالاها و خدمات موجب شده تا قدرت خرید ایرانی‌ها طی ۸۰ سال ۲۵ هزار برابر سقوط کند. به عبارت دیگر هر یک تومان در سال ۱۳۱۵ قدرت خرید یا ارزش ۲۵ هزارتومان در سال ۱۳۹۵ را داشته است. همچنین ۲۵ میلیون تومان سال ۱۳۹۵ در سال ۱۳۱۵ تنها به اندازه یکهزار تومان ارزش یا قدرت خرید داشته است.

برای محاسبه قدرت خرید سایر ارقام طی سال‌های مختلف می‌توانید به این پیوند مراجعه کنید.

به کانال تلگرام یورنیوز فارسی یپیوندید