حماس: مظنون اصلی حمله به کاروان رامی حمدالله کشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Palestinian security forces loyal to Hamas
Palestinian security forces loyal to Hamas   -  Copyright  REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa

جنبش مقاومت اسلامی موسوم به «حماس» اعلام کرد که مظنون اصلی بمب گذاری در مسیر کاروان رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین روز پنج‌شنبه در جریان تبادل آتش با نیروهای امنیتی حماس کشته شده است.

به گفته جنبش مقاومت اسلامی، مظنون اصلی بمب گذاری فردی به نام «انس ابو خوصه» بوده است و نیروهای امنیتی پس از انجام تحقیقات و شناسایی محل پنهان شدن او قصد دستگیری ابو خوصه را داشته‌اند که او پس از محاصره شدن، درنهایت به روی نیروهای حماس آتش گشوده و در جریان تیراندازی‌ها کشته شده است.

گفته می‌شود دو تن از نیروهای امنیتی حماس و یکی از همدستان «انس ابو خوصه» نیز در این درگیری‌ها کشته شده اند. حماس اعلام نکرده است که آیا «انس ابو خوصه» به گروه خاصی وابسته بوده است یا خیر.

حادثۀ بمب گذاری در مسیر کاروان نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه شنبه ۱۳ مارس (۲۲ اسفند) در غزه روی داد و اگرچه رامی حمدالله جان سالم به در برد اما این بمب گذاری ضربۀ دیگری به تلاش‌ها برای اجرای توافق آشتی میان دو گروه اصلی فلسطینی یعنی فتح و حماس وارد کرد.

پس از این بمب گذاری، اگرچه محمود عباس شواهدی مبنی بر دخالت حماس در این بمب گذاری ارائه نداد اما به سرزنش حماس پرداخت و اعلام کرد که باور ندارد که حماس صادقانه دست به تحقیق دربارۀ این بمب گذاری زده باشد، بویژه آنکه اختلافات با حماس باعث شده که هیچ پیشرفتی در زمینه اجرای توافق آشتی دیده نشود.

با انتشار خبر کشته شدن مظنون اصلی بمب گذاری، سخنگوی دولت رامی حمدالله نیز توضیح حماس دربارۀ واقعۀ دستگیری و تیراندازی را زیر سوال برد و بار دیگر این گروه را متهم و مسئول کامل حادثه ترور دانست. یوسف المحمود گفت: «یک بار دیگر حماس همان راه همیشگی را در پیش گرفت که ساختن و پرداختن داستان‌هایی بی معنی است.»

حماس در سال ۲۰۰۷ میلادی غزه را از کنترل نیروهای وفادار به جنبش فتح (حزب اصلی در تشکیلات خودگردان فلسطین) خارج کرد و به ادارۀ آن پرداخت. فتح و حماس در اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی با میانجیگری مصر یک توافق آشتی برای انجام یک مصالحۀ سیاسی را امضا کردند.

بر اساس این توافق قرار شد که تشکیلات خودگردان فلسطین مسئولیت اداره و تامین امنیت نوار غزه با ۲ میلیون نفر جمعیت را برعهده بگیرد اما با وجود دستیابی به توافقات اولیه، این پیمان هنوز اجرایی نشده است زیرا دو طرف همچنان در موضوعاتی مانند چگونگی تقسیم قدرت در غزه با یکدیگر اختلاف دارند.

محمود عباس اعلام کرده است که تلاش برای ترور رامی حمدالله نشان داد که این توافق بی‌فایده است و نمی‌توان به حماس اعتماد کرد.

بیشتر بخوانید: