وزیر خارجه عمان در ایران به دنبال چیست؟

ایسنا
ایسنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشور عمان در سال‌های اخیر به عنوان منتقل‌ کننده پیام‌هایی بین تهران و واشنگتن شناخته شده‌ است و برای مثال اولین گام‌ها برای آغاز مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به توافق هسته‌ای نیز در مسقط، پایتخت این کشور برداشته شد.

آگهی

یوسف بن‌علوی، وزیر خارجه عمان که در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی از روز جمعه وارد تهران شد، امروز ۲۷ اسفند با رییس جمهور ایران دیدار کرد.

به نوشته وب سایت دولت جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی در این دیدار، مناسبات و همکاری‌های دوجانبه تهران و مسقط را رو به گسترش دانست و بر ضرورت توسعه و تقویت این روابط تاکید کرد. روحانی از وضعیت بحرانی یمن ابراز نگرانی کرد و تلاش برای برقراری صلح در این کشور و رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن را ضروری دانست.

وزیر خارجه عمان نیز از ضرورت تسهیل روابط بانکی و برقراری تجارت مستقیم بین ایران و عمان صحبت کرد.

وزیر خارجه عمان در این سفر دو روزه با مقامات عالی‌رتبه ایرانی از جمله علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت و ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکز دیدار داشته است. این در حالی است که به علت تدوام «کسالت» محمد جواد ظریف، دیدار وزیر امور‌خارجه ایران با همتای عمانی‌اش لغو شد.

عمان به دنبال چیست؟

عمان در سال‌های اخیر به عنوان منتقل‌ کننده پیام‌هایی بین تهران و واشنگتن شناخته شده‌ است و برای مثال اولین گام‌ها برای آغاز مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به توافق هسته‌ای نیز در مسقط، پایتخت این کشور برداشته شد.

با توجه به این پیشینه برخی کارشناسان معتقدند که هدف اصلی سفر یوسف بن‌علوی به تهران، انتقال درخواست‌های ترامپ است. درخواست‌هایی که مبنی بر محدود کردن برنامه موشکی ایران، خلع سلاح حزب‌الله لبنان، عقب نشینی نیروهای قدس سپاه و شبه‌نظامیان تحت حمایت سپاه از سوریه و کمرنگ‌کردن حضور ایران در مسایل داخلی عراق، یمن و افغانستان است.

روزنامه کویتی الجریده به نقل از یک منبع در شورای عالی امنیت ایران نوشته‌ است که درخواست‌‌های انتقالی با جواب منفی تهران مواجه شده است. این در‌حالی است که گفته می‌شود وزیر امور خارجه فرانسه، ژان‌ایو لود‌ریان نیز در سفر اخیر خود به تهران پیشنهاداتی درباره برنامه‌ هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای ایران مطرح کرده‌ ولی او نیز با مقاومت تهران مواجه شده‌ است.

در همین راستا اخیرا خبرگزاری رويترز از سندی محرمانه خبر داد که در آن بریتانیا و آلمان و فرانسه پیشنهاد داده‌اند تحریم‌های جدیدی از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران به دلیل برنامۀ موشک‌های بالستیک و همچنین مداخلات این کشور در بحران سوریه وضع شود تا به این ترتیب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا متقاعد به باقی ماندن در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی شود.

با این حال عباس عراقچی، معاون وزیرامور خارجه ایران عصر جمعه پس از پایان نشست کمیسیون برجام بر تعهد اروپایی برای حفظ توافق هسته‌ای تاکید کرد «چنانچه احیانا برخی کشورهای اروپایی به دنبال اقداماتی همچون اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای بر ایران جهت خوشایندی رئیس جمهوری آمریکا باشند، مرتکب اشتباه محاسبه بزرگی شده و نتایج مستقیم آن را بر برجام و ادامه حیات این توافق خواهند دید».

بیشتر بخوانید: آلمان، بریتانیا و فرانسه برای حفظ آمریکا در برجام، تحریم‌های جدید علیه ایران پیشنهاد کردند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو: دعوت پادشاه عمان، انقلابی در روابط خارجی اسرائیل به پا کرد

شمخانی در دیدار با وزیر خارجه فرانسه: اروپا تسلیم بازی روانی ترامپ در برجام شده است

عراقچی: اگر برجام از دست برود، مساله هسته‌ای ایران به بحرانی جهانی تبدیل می‌شود