Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتانیاهو: دعوت پادشاه عمان، انقلابی در روابط خارجی اسرائیل به پا کرد

نتانیاهو: دعوت پادشاه عمان، انقلابی در روابط خارجی اسرائیل به پا کرد
Copyright عکس از توئیتر رسمی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
Copyright عکس از توئیتر رسمی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر اسرائیل در این دیدار با وزیر خارجه عمان گفت که دعوت سلطان قابوس از من برای دیدار از عمان تصمیمی شجاعانه بود. رخدادی که نتایج آن در حال تغییر جهان و روشن کردن مسیر پیش‌روی همگان است.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در حاشیه نشست ورشو با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان دیدار کرد.

آقای نتانیاهو در این دیدار گفت که دعوت سلطان قابوس از من برای دیدار از عمان تصمیمی شجاعانه بود، تصمیمی که نتایج آن در حال تغییر جهان و روشن کردن مسیر پیش‌روی همگان است.

نخست وزیر اسرائیل افزود، من از عمان به خاطر اتخاذ سیاستی مثبت که می‌تواند صلح و رفاه را برای همگان به ارمغان بیاورد، سپاسگزاری می‌کنم و مراتب تشکر و قدردانی مردم کشورم و نیز بسیاری از مردم خاورمیانه را از عمان اعلام می‌کنم.

به گفته آقای نتانیاهو در این دیدار دو طرف در خصوص توسعه همکاری‌های دو جانبه و پیگیری منافع مشترک دو کشور مذاکره کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:بازی دوگانه اسرائیل با برگِ ایران؛ دوستی با اعراب و حل مساله فلسطین

چهار ماه پیش بنیامین نتانیاهو به عنوان اولین نخست وزیر اسرائیل طی ۲۰ سال گذشته به دعوت پادشاه عمان از این کشور دیدار کرد. سفری که با انتقاد ایران همراه بود.

اما نخست وزیر اسرائیل این دیدار را به مثابه وقوع انقلابی در سیاست خارجی کشورش عنوان کرد.

یک روز پس از سفر بنیامین نتانیاهو به مسقط، وزیر خارجه عمان اسرائیل را یک کشور «پذیرفته شده» در خاورمیانه خواند. این نخستین بار بود که یک مقام رسمی یکی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با صراحت و به‌شکل علنی از به رسمیت شناختن اسرائیل حمایت می‌کرد.

از آن پس روابط دیپلماتیک اسرائیل با کشورهای عربی به ویژه امارات عربی متحده و عربستان شکل علنی‌تری به خود گرفت و بهبود پیدا کرد.

بیشتر بخوانید:

پادشاهی عمان همواره سعی کرده نقش یک دولت بی‌طرف را در منطقه خاورمیانه ایفاء کند و همزمان با اتحاد با عربستان سعودی و دیگر همپیمانانش در شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب با تهران هم روابط نزدیکی داشته است. این کشور پیش از آغاز آخرین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱، میزبان گفت‌وگوهای محرمانه میان مقام‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هیثم بن طارق به عنوان پادشاه جدید عمان انتخاب شد

سلطان قابوس درگذشت

وزیر خارجه عمان در ایران به دنبال چیست؟