رقابتهای جودوی «یکاترینبورگ» با برنز سعید مولایی پایان یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رقابتهای جودوی «یکاترینبورگ» با برنز سعید مولایی پایان یافت

رقابتهای بین‌المللی جودو گراند اسلم «یکاترینبورگ» روز یکشنبه به پایان رسید. رقابتهایی توام با صحنه‌هایی تماشایی که ۲۵۱ جودوکار از ۳۴ کشور جهان خالق آنها بودند. 

اولین مدال آوران این روز ژاپنی‌ها بودند. در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم جایگاه اول و دوم سکوی برندگان توسط دو جودوکار ژاپنی یعنی سوتارو فوجیوارا و تاکشی ساساکی پر شد. هر دوی آنها مدال‌هایشان را از اوگنی کویواشف، استاندار اسوردلوفسک دریافت کردند.

نیاز ایلیاسوف، جودوکار ۲۲ ساله روس نیز توانست در فینال وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم در مسابقه‌ای دیدنی توما نیکیفوروف از بلژیک را با امتیاز وازاری شکست دهد و طلای این وزن را صاحب شود. او با زیرکی، از حمله‌ای که توسط توما ساخته و پرداخته شده بود، علیه خود او استفاده کرد. نیاز ایلیاسوف مدالش را از میخائیل چرکاسوف، معاون فدراسیون جودوی روسیه دریافت کرد.

نیاز ایلیاسوف می‌گوید: «پیروزی در خانه یکی از دلچسب‌ترین و بهترین لحظات در زندگی هر ورزشکاری است. این چیزیست که سالها برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید. زمان برآورده شدن این رویا، یکی از بهترین لحظات زندگی من است.»

در رقابتهای زنان ماریا پورتلا، جودوکار برزیلی توانست تایسیا کیه روا را شکست دهد و صاحب طلا شود. ماریا پورتلا بخوبی از اشتباهی که حریف روسش انجام داد بهره برد و درنهایت با کسب امتیاز ایپون بازی را به پایان رساند. این سومین طلای او در رقابتهای بین‌المللی محسوب می‌شد که همه آنها را نیز در خاک روسیه به دست آورده بود.

ماریا پورتلا می‌گوید: «روسیه را دوست دارم. اگرچه کمی برای من سرد است اما پس از این همه طلایی که در اینجا به دست آوردم، به این کشور علاقمند شده‌ام.»

الکساندر کوکوج، جودوکار صرب و نفر اول جودوی جهان در فینال وزن منهای ۹۰ کیلوگرم با مهارتی مثال زدنی توانست یاهور واراپایوف از بلاروس را با کسب امتیاز ایپون شکست دهد و جایگاه خود را به عنوان بهترین جودوکار این وزن حفظ کند. این جودوکار ۲۶ ساله سال گذشته نیز توانست طلای قهرمانی اروپا را در جریان رقابتهای ورشو از آن خود کند.

دیگر جودوکار زن برنده، لاریسا سیریک از بوسنی و هرزگوین بود که در وزن مثبت ۷۸ کیلوگرم به قهرمانی رسید.

از لحظات زیبای مسابقات روز یکشنبه می‌توان به لحظاتی از مسابقه دیدنی لارین بوهلر، جودوکار اتریشی در مقابل الکساندر ایدیر از فرانسه اشاره کرد؛هنگامیکه او برای شکست دادن حریف از فن «اورا ناگه» استفاده کرد.

نتایج ایران در رقابتهای «یکاترینبورگ»

ایران با دو نماینده در این رقابتهای دو روزه شرکت کرد.

جواد محجوب، جودوکار وزن مثبت ۱۰۰ کیلوگرم با شکست مقابل گرول هنک، حریف هلندی از دور مسابقات حذف شد.

در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم نیز سعید مولایی موفق شد پیتر ایوان از جمهوری چک و مورات خاباچیروف از روسیه را شکست دهد و به مرحله نیمه نهایی صعود کند. او در نیمه نهایی مقابل تاکشی ساساکی از ژاپن شکست خورد و به این ترتیب در چهارمین مسابقه خود مقابل فرانک دی ویت از هلند حاضر شد. مولایی درنهایت با شکست دادن حریف هلندی، موفق شد مدال برنز این مسابقات را از آن خود کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید