Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سی سال از بمباران شیمیایی حلبچه گذشت

نمایشگاه یادبود حمله حلبچه در سال ۱۹۸۸
نمایشگاه یادبود حمله حلبچه در سال ۱۹۸۸
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بمباران شیمیایی جنگنده‌های عراق در شهر حلبچه که پنج ساعت به طول انجامید، بخشی از «عملیات انفال» ارتش صدام حسین بود. عملیاتی که در استان‌های کرد نشین کرکوک، دیاله، نینوا و صلاح‌الدین عراق و تحت فرماندهی علی حسن مجید معروف به علی شیمیایی (پسرعموی صدام حسین) صورت گرفت.

آگهی

شانزدهم مارس (۲۵ اسفند)، سالروز حمله شیمیایی ارتش صدام حسین به شهر کرد نشین حلبچه در خاک عراق است.

سی سال پس از این بمباران شیمیایی، بازماندگان و شهروندان حلبچه به همراه مقامات شهر در این روز به قبرستان‌های عظیم شهر رفته و مراسم یادبود کشته‌شدگان را برگزار می‌کنند.

چند ماه مانده به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از سوی ایران و پایان جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، در شانزدهم اسفند ماه سال ۱۳۶۶ هجری شمسی ( ۱۶ مارس ۱۹۸۸ میلادی)، ارتش عراق شهر حلبچه را مورد بمباران شیمیایی قرار داد.

قبرستان شهر حلبچه، محل دفن کشته‌شدگان بمباران شیمایی سال ۱۹۸۸

با اینکه تیم ویژه سازمان پزشکان بدون مرز تعداد کشته شدگان این شهر با بیش از ۴۰ هزار نفر جمعیت را نزدیک به ۳ هزار غیرنظامی تخمین می‌زند، دولت ایران می‌گوید که در این حمله ۵ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید:

در روزهای پیش از بمباران شیمیایی، ارتش عراق به بهانه حمایت و استقبال احزاب و گروه‌های کرد این منطقه از نیروهای ایرانی پس از تصرف بخش‌هایی از کردستان عراق توسط سپاه در قالب عملیات والفجر ۱۰ (محور حلبچه- سلیمانیه)، حملات توپخانه‌ای خود را علیه شهر حلبچه آغاز کرد. در پی این حملات بسیاری از نیروهای کرد به ارتفاعات و تپه‌های اطراف پناه بردند و در زمان حمله شیمیایی تعداد زیادی زن، کودک و سالخورده همچنان در شهر بودند.

تندیس یادبود قربانیان بمباران شیمیایی حلبچه

این بمباران شیمیایی جنگنده‌های ارتش عراق که پنج ساعت به طول انجامید، بخشی از «عملیات انفال» ارتش صدام حسین بود. عملیاتی که در استان‌های کرد نشین کرکوک، دیاله، نینوا و صلاح‌الدین عراق و تحت فرماندهی علی حسن مجید معروف به علی شیمیایی (پسرعموی صدام حسین) صورت گرفت.

مبارزان کرد بلافاصله به شهر بازگشتند و خبرنگاران خارجی و نیروهای ایرانی نیز خیلی زود در صحنه حضور یافتند. یک هفته بعد تصاویر دلخراش شهر پس از حمله شیمیایی و جنازه کودکان و زنان و سالخوردگان در خیابان‌های حلبچه از تلویزیون ایران پخش شد و جهان را در شوک فرو برد.

هواپیمای جنگنده استفاده شده در بمباران شیمیایی حلبچه

مدتی بعد فرستادگان ویژه سازمان پزشکان بدون مرز استفاده از گاز خردل وعامل اعصاب را تائید کردند. در اثر این بمباران شیمیایی بیش از ۷ هزار تا ۱۰ هزار نفر مسموم و زخمی شدند و عواقب این حمله نیز تا سالها نوزادان تازه متولد شده را با نقص عضو و بیماری‌های مختلف دیگر درگیر کرد.

علی حسن مجید معروف به علی شیمیایی که فرمانده و عامل این بمباران شیمیایی بود، ۲۰ سال بعد با حضور در دادگاه در دفاع از خود گفت که این حمله برای دفاع از امنیت ملی عراق انجام شده است. حکم اعدام وی در سال ۲۰۱۰ توسط دادگاه صادر و اجرا شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه آماده حمله به «مراکز تولید سلاح شیمیایی» در سوریه

ترکیه استفاده از سلاح شیمیایی در عفرین را تکذیب کرد

دختران اوکراینی برای اهدای خون و کمک به رزمندگان صف کشیدند