Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرانسه آماده حمله به «مراکز تولید سلاح شیمیایی» در سوریه

فرانسه آماده حمله به «مراکز تولید سلاح شیمیایی» در سوریه
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«روسیه در این چهارچوب اجازه چند ساعت آتش‌بس و نیز اجازه گذر به برخی کاروان‌ها داد، اما در حد قطعنامه نبود. فرانسه به طور کاملا شفاف از روسیه می‌خواهد که مفاد این قطعنامه را به طور کامل و برای یک آتش‌بس یک ماهه اجرا کند. اقدامات انجام شده توسط روسیه، رژیم سوریه و ایران در منطقه کافی نیست.»

آگهی

فرانسه می‌گوید آماده است تا در صورت کاربرد سلاح‌های شیمیایی علیه شهروندان غیر نظامی در سوریه، به مراکز تولید این سلاح‌ها حمله کند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه این مطلب را روز دوشنبه ۲۱ اسفند در جریان یک نشست مطبوعاتی در جریان بازدید از هند و نیز اندکی پیش از نشست سازمان ملل متحد برای گفتگو درباره سوریه اعلام کرد. وی همچنین از دولت روسیه به عنوان متحد اصلی رژیم بشار اسد به دلیل کوتاهی در حل بحران غوطه شرقی در حومه دمشق، انتقاد کرد.

از حدودیک ماه پیش تا کنون بر اثر حملات ارتش سوریه به غوطه شرقی که یکی از پایگاه‌های اصلی مخالفان دولت بشار اسد است، تاکنون حدود هزار نفر اعم از افراد نظامی و شهروندان عادی کشته شده‌اند.

ماکرون گفت: «روزی که ما با هماهنگی شریک‌مان آمریکا دلیل محکمی در مورد عبور از خط قرمز، یعنی کاربرد سلاح شیمیایی کشنده [در سوریه] پیدا کنیم، همان اقدامی را خواهیم کرد که آمریکا چندماه پیش انجام داده بود، یعنی در موقعیت حمله به مناطقی مشخص قرار خواهیم گرفت.»

بیشتر بخوانید:

شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار برقراری فوری آتش‌بس یک ماهه در سوریه شد

نبرد غوطه؛ چرا هیچکس کوتاه نمی‌آید؟

نبرد عفرین: شورای امنیت به درخواست فرانسه تشکیل جلسه می‌دهد

وی در عین حال یادآوری کرد که فرانسه به جز اطلاعاتی که با شرکای خود تبادل می‌کند، «به طور مستقل» توانایی آن را دارد که اهداف خود را در سوریه «به طور دقیق شناسایی» کرده و در صورت لزوم به آنها حمله کند.

آمریکا از سال گذشته میلادی تا کنون بارها دولت سوریه را به استفاده از بمب‌های حاوی گاز اعصاب به ویژه کلرین متهم کرده است.

«اقدامات روسیه، سوریه و ایران کافی نبوده است»

رئیس جمهوری فرانسه در آخرین روز از دیدار خود از هند همچنین اقدامات سوریه و متحدانش روسیه و ایران در پیوند با قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل را «ناکافی» دانست.

امانوئل ماکرون در این زمینه گفت: «روسیه در این چهارچوب امتیازاتی داد. اجازه چند ساعت آتش‌بس و نیز اجازه گذر به برخی کاروان‌ها [در غوطه شرقی] داد. نتایجی هم گرفتیم، اما در حد مفاد قطعنامه نبود. بنا بر این فرانسه به طور کاملا شفاف از روسیه می‌خواهد که مفاد این قطعنامه را به طور کامل و برای یک آتش‌بس یک ماهه اجرا کند. اقدامات انجام شده توسط روسیه، رژیم سوریه و متحد دیگر آن یعنی ایران در منطقه کافی نیست.»

بر اساس قطعنامه‌ای که شورای امنیت به اتفاق آرا در تاریخ ۵ اسفند تصویب کرد، قرار شد روسیه امتیازاتی به شورشیان سوریه بدهد، اما غرب اقدامات روسیه به ویژه در پیوند با آتش‌بس را کافی نمی‌داند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سی سال از بمباران شیمیایی حلبچه گذشت

روسیه: در صورت حمله موشکی آمریکا به سوریه، پاسخ نظامی می‌دهیم

دادگاه فرانسه حکم بازداشت بین‌المللی بشار اسد را صادر کرد