Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حیدر عبادی دستور ادغام «حشد الشعبی» در ارتش عراق را صادر کرد

عکس از خبرگزاری تسنیم
عکس از خبرگزاری تسنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حکم حیدر عبادی، نخست وزیر عراق آمده است که برای نیروهای حشد الشعبی دستمزدی برابر با نیروهای ارتش از سوی وزارت دفاع عراق اختصاص داده می‌شود، اعضای آن مشمول قوانین نظامی شده و می‌توانند وارد موسسات و دانشگاه‌های نظامی شوند.

آگهی

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه دستور ادغام رسمی گروه شبه‌نظامی بسیح مردمی عراق (حشد الشعبی) در ارتش این کشور را صادر کرد. 

بر اساس حکم آقای عبادی، این شبه نظامیانِ تحت آموزش و حمایت ایران، از حقوق تقریبا یکسان با نظامیان عراق برخوردار خواهند شد.

در حکم حیدر عبادی، نخست وزیر عراق آمده است که برای نیروهای حشد الشعبی دستمزدی برابر با نیروهای ارتش از سوی وزارت دفاع عراق اختصاص داده می‌شود، اعضای آن مشمول قوانین نظامی می‌شوند و می‌توانند وارد موسسات و دانشگاه‌های نظامی شوند.

به نظر می‌آید که صدور این فرمان از سوی حیدر عبادی دو ماه مانده به انتخابات عراق، برای جلب نظر رای‌دهندگان شیعه این کشور باشد. با این حال، این دوستور باید به تایید پارلمان عراق نیز برسد. 

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در نشست «بغداد پایتخت رسانه‌های عربی»

در سال ۲۰۱۴ میلادی با پیشروی گروه داعش در خاک عراق، ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور برای تشکیل بسیج مردمی فراخوانده شدند. این گروه شبه نظامی شیعه در زمانی که نظامیان عراق نتوانستند مانع از پیشروی جنگجویان داعش شوند، با حمایت از ارتش در عقب راندن داعش موفقیت‌های چشمگیری به دست آوردند.

بیشتر بخوانید:مروری بر فعالیت «حشد الشعبی»، بسیج مردمی عراق

دولت عراق در ماه دسامبر ۲۰۱۷ پیروزی بر جنگجویان داعش را اعلام کرد، با این وجود بیش از ۶۰ هزار شبه نظامی شیعه بسیج مردمی عراق همچنان در بسیاری از مناطق سنی نشین این کشور که در سه سال اخیر در آنها درگیر جنگ با داعش بودند، مستقر هستند.

بیشتر بخوانید:

پارلمان عراق در سال ۲۰۱۶ قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن نیروهای حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) را تحت نظارت دولت قرار می‌داد و آنها را ملزم به ارائه گزارش به نخست وزیر می‌کرد.

ایران نیز از طریق سپاه قدس با فرماندهی قاسم سلیمانی نقش آشکاری در هدایت و آموزش این گروه شبه نظامی شیعه داشت.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده در ماه اکتبر گفته بود که با پایان جنگ با داعش و عقب راندن این گروه از خاک عراق وقت آن رسیده که نیروهای شبه نظامی شیعه تحت حمایت ایران «به خانه‌های خود باز گردند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حشدالشعبی چگونه با تجارت ضایعات آهنی مانده از جنگ با داعش ثروتمند شده؟

رهبر شبه نظامیان شیعه عراق خواستار مسئولیت رسمی امنیتی برای این نیروها شد

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»