موزه هولوکاست آمریکا جایزه آنگ سان سوچی را پس می گیرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
آنگ سان سوچی
آنگ سان سوچی

موزه هولوکاست آمریکا اعلام کرد جایزه حقوق بشر اهدایی به آنگ سان سوچی، مشاور ارشد دولت میانمار را به دلیل عملکرد او در جریان سرکوب اقلیت روهینگیا در این کشور پس می گیرد.

این جایزه شش سال پیش به دلیل «رهبری شجاعانه و ایثارگری برجسته» آنگ سان سوچی در مبارزه با حکومت نظامی میانمار به او اهداء شده بود.

در نامه موزه هولوکاست آمریکا خطاب به مشاور ارشد دولت میانمار از او به دلیل «انفعال» در برابر سرکوب مسلمانان روهینگیا انتقاد شده است. در این نامه آمده است: «همزمان با حملات ارتش میانمار به اقلیت روهینگیا در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ امیدوار بودیم شما به عنوان کسی که ما و بسیاری دیگر از تعهدتان به منزلت انسانی و حقوق جهان شمول بشر تجلیل کرده بودیم، در محکومیت عملیات بی رحمانه ارتش کاری انجام دهید و با جمعیت مسلمانان روهینگیا که هدف این عملیات بودند ابراز همبستگی کنید.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جایزه حقوق بشر موزه هولوکاست آمریکا به یاد الی ویزل، یکی از بازماندگان هولوکاست اهداء می شود. الی ویزل در سال ۱۹۸۶ برنده جایزه صلح نوبل شده بود.

از ماه اوت سال گذشته میلادی تاکنون حدود ۷۰۰ هزار نفر از اعضای اقلیت روهینگیا از میانمار به بنگلادش گریخته اند. سازمان های مدافع حقوق بشر طی ماههای گذشته شواهد بسیاری مبنی بر کشتار مسلمانان روهینگیا و تجاوز به آنها در میانمار ارائه کرده اند.

بیشتر بخوانید: