Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نمایشگاه ژنو؛ تغییر محسوس شرکت های خودروسازی در استفاده ابزاری از زن

نمایشگاه ژنو؛ تغییر محسوس شرکت های خودروسازی در استفاده ابزاری از زن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با توجه به فشارهای رسانه های و فعالان حقوق زنان، بسیاری از شرکت های خودروسازی حاضر در ژنو سوئیس رویه خود برای ارائه خودروها را تغییر دادند و امسال برخلاف سال های اخیر از دختران زیبا روی و سوپرمدل های سکسی خبری نبود.

آگهی

همواره در سال های اخیر و در نمایشگاه‌های خودرو دختران زیبا روی در کنار خودروها قرار گرفتند تا صاحبان کمپانی‌های بزرگ تبلیغات گسترده‌ای روی محصولات‌شان داشته باشند. اما امسال در نمایشگاه مشهور خودروی ژنو، با اوج گرفتن اعتراضات علیه استفاده ابزاری از زنان و افشاگری های مربوط به آزار و اذیت های جنسی دیگر خبری از دختران سوپر مدل با لباسهای سکسی در کنار خودروها مانند سال های قبل نبود.

یکی از بازدیدکنندگان به خبرنگار یورونیوز می گوید این موضوع که امسال دختران زیادی در کنار خودروها نبودند مایه تعجب و شگفتی او شده است.

بسیاری از خودروسازان از جمله لکسوس و اسسانگ یونگ تحت فشار رسانه‌ها و فعالان زنان ناچار از استخدام دختران مانکن در نمایشگاه‌های خودرو دست کشیده اند. یکی از مسئولان شرکت خودروسازی اسسانگ یونگ می گوید خودروهای ما برای زنان و مردان طراحی شده است و دلیلی برای وجود دختران جوان و زیباروی وجود ندارد.

کمپانی نیسان هم همزمان از زنان و مردان عادی برای نمایش خودروها استفاده می کند. فشارهای زیادی که به کمپانی‌های خودروسازی آمده است باعث شده تا برخی از این شرکت‌ها از «جنسیت زدگی»‌های همیشگی پرهیز کنند.

برای دیه گو هم که سال‌ها است برای بی‌ام و و پورشه کار می کند دختران و نوع پوشش آنها این بار با تمامی سال‌های اخیر در نمایشگاه خودروی ژنو متفاوت بوده است. به گفته او پنج سال پیش تنها خودروها بودند و دختران کنارشان. امروز دیگر دختران آن چنان که باید با آن لباس‌های بدن نما در این نمایشگاه حضور ندارند.

بسیاری از شرکت‌های خودروسازی حتی اگر از مدل‌های زن استفاده کرده اند اما پوشش آنها در مقایسه با گذشته زمین تا آسمان متفاوت است. به گفته دیه گو تنها مساله جنسیت زدگی نبود که پیش از این در نمایشگاه‌ها آزار دهنده بود بلکه بسیاری تنها برای گفتگو و چشم چرانی به نمایشگاه می آمدند اصلا خواسته آن‌ها دید و بازدید از خودروها نبوده است.

در نمایشگاه امسال کمپانی خودروسازی تویوتا از مدل‌های زن اصلا استفاده نکرد. یکی از مدیران تویوتا در نمایشگاه می گوید ما برای معرفی خودروهایمان کارمندان خبره‌ای داریم که می تواند زن یا مرد باشند و درباره مدل خودرو به علاقه مندان توضیح خواهند داد.

سوبارو برای نمایش خودروهایش از زنان و مردان همزمان استفاده کرد. این شرکت دلیل این کار استفاده از افراد شایسته و لایق که توانایی بالایی در ارائه محصولات دارند دانسته است و گفته جنسیت و نوع پوشش این افراد برای این شرکت بی‌ارزش بوده است.

اما خبرنگار یورونیوز طی بازدید از تمامی استند‌های نمایشگاه متوجه شد که تمامی زنانی که در کنار خودروها هستند از افراد خبره و یا کارمندان شرکت‌های مذکور نیستند و برخی از آنها مانند سابق مدل‌های زیبا روی هستند.

مثلا شرکت تایرسازی کاندیس دوته، از دختران مانکن در این نمایشگاه استفاده کرده بود. مسئول این شرکت در نمایشگاه دلیل این کار را عدم جذابیت تایر خودور برای بازدیدکنندگان دانست و گفت که دختران زیبا کمک زیادی به بازدید‌های بیشتر می کنند. به گفته این مسئول موضوع تایر با خودرو‌ها کاملا متفاوت است.

مبارزه با جنسیت زدگی در میان کمپانی‌های تولید خودروهای ریس و مسابقه‌ای هم شیوع پیدا کرده است. در حالیکه همه ساله این کمپانی‌ها از زیباروی‌ترین زنان برای نمایش خودروهایشان استفاده می کردند امسال شاهد نوعی تغییر محسوس در نمایشگاه خودروی ژنو از سوی شرکت های حاضر در مسابقات اتومبیلرانی بودیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گلچینی از ویدئوهای بدون شرح هفته در یورونیوز

اولین نمایشگاه خودرو برای زنان در عربستان افتتاح شد

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد