Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کیسه‌های سازمان ملل کفَن کودکان سوری در غوطۀ شرقی شد

Eastern Ghouta
Eastern Ghouta Copyright REUTERS/Bassam Khabieh
Copyright REUTERS/Bassam Khabieh
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بشار اسد کشورهای غربی را به «دروغی مضحک» دربارۀ بحران انسانی در این کشور متهم کرده است. آقای اسد می‌گوید که ادعای غربی‌ها دربارۀ استفادۀ او از سلاح‌های شیمیایی، تنها بهانه‌ای برای حمله به ارتش سوریه است.

آگهی

سوری‌ها در غوطۀ شرقی از کیسۀ کمکهای سازمان ملل متحد به عنوان کفن کودکانی استفاده می‌کنند که در جریان بمباران‌های نیروهای بشار اسد کشته شده‌اند. این شیوه‌ جدید آنها برای نشان دادن اعتراض و بیان ناامیدی در قبال منفعل بودن سازمان ملل است.

فعالان سوری ویدئوهایی از بدن بی‌جان دو کودک در کیسه‌هایی با آرام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد منتشر کرده‌اند. بسیاری از سوری‌ها در شبکه‌های اجتماعی خشم خود را از نبود اقدامی موثر برای نجات ۴۰۰ هزار ساکن غوطۀ شرقی که از سال ۲۰۱۳ میلادی در محاصره رژیم اسد هستند و با کمبود شدید مواد غذایی و دارو دست و پنجه نرم می‌کنند، نشان داده‌اند.

شنبۀ گذشته ۱۸ غیرنظامی از جمله ۳ کودک در جریان این حملات کشته شدند. تنها در روز یکشنبه نیز صدها تن از غیرنظامیان این منطقه برای نجات از بمباران‌ها و درگیری نیروهای رژیم به شهر «بیت سوا» در حومۀ جنوبی غوطۀ شرقی فرار کردند.

بشار اسد عصر یکشنبه و با وجود تصویب قطعنامۀ شورای امنیت دربارۀ توقف جنگ و اجرای آتش‌بس در سوریه، اعلام کرد که عملیات در غوطۀ شرقی باید ادامه یابد. او گفت هیچ تناقضی میان آتش‌بس و همزمان ادامۀ این عملیات نظامی وجود ندارد و می‌توان همزمان با ادامۀ عملیات، تلاش کرد تا راهی برای خروج غیرنظامیان از منطقه باز شود.

بشار اسد همچنین کشورهای غربی را به «دروغی مضحک» دربارۀ بحران انسانی در این کشور متهم کرده است. او گفت که ادعای غربی‌ها دربارۀ استفادۀ او از سلاح‌های شیمیایی، تنها بهانه‌ای برای حملۀ آنها به ارتش سوریه است.

پس از شکست سازمان ملل متحد در اجرای آتش‌بس ۳۰ روزه در غوطۀ شرقی، روسیه از توقف چند ساعته جنگ در طول روز در این منطقه با هدف ارسال کمکهای بشردوستانه خبر داد. به این ترتیب روز دوشنبه امکان فرستادن ۴۶ کامیون مواد غذایی و بهداشتی برای ۲۷ هزار تن از ساکنان این منطقۀ تحت محاصره فراهم شد.

اگرچه دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) امیدوار بود بتواند کمکهای بیشتری را برای باقی جمعیت بفرستد اما گزارش‌ها حاکی از آن است که رژیم بشار اسد با ورود کاروان‌های بیشتر به غوطۀ شرقی موافقت نکرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نبرد برای غوطه شرقی؛ شمار کشته شدگان از ۹۰۰ نفر گذشت

ورود کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه به غوطه شرقی

مخالفان از حمله شیمیایی به غوطه خبر می دهند، روسیه می گوید توطئه است