نبرد برای غوطه شرقی؛ شمار کشته شدگان از ۹۰۰ نفر گذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه، رویترز
منطقه غوطه شرقی سوریه
منطقه غوطه شرقی سوریه   -  Copyright  رویترز

ارتش سوریه می گوید ضمن پیشروی در غوطه شرقی در آستانه ایجاد شکاف جغرافیایی بین شورشیان در این منطقه است. یک فرمانده نیروهای دولتی سوریه در حالی روز پنجشنبه این خبر را اعلام کرد که مخالفان مسلح رژیم این کشور کنترل بیش از نیمی از منطقه غوطه شرقی را از دست داده اند.

بنا به اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، بیش از ۹۰۰ غیرنظامی از زمان آغاز عملیات ارتش سوریه علیه شورشیان غوطه شرقی در روز ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) کشته شده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان با پیشروی نیروهای دولتی سوریه در غوطه شرقی ارسال یک محموله کمک های بشردوستانه به این منطقه روز پنجشنبه «به دلایل امنیتی» به تعویق افتاد.

از سوی دیگر بنا به گزارشها پزشکان حاضر در غوطه شرقی چهارشنبه شب از ابتلای دهها نفر از ساکنان منطقه به مشکلات تنفسی خبر دادند. احتمال داده می شود این افراد بر اثر حمله ای که با سلاح شیمایی انجام شده است مصدوم شده اند. به گزارش گروه دیده بان حقوق بشر سوریه دستکم ۶۰ نفر در شهرک های سقبا و حموریه پس از حملات هوایی ارتش سوریه به مشکلات تنفسی مبتلا شدند.

حدود ۴۰۰ هزار نفر از ساکنان منطقه غوطه شرقی از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون با کمبود مواد غذایی و دارو روبرو هستند.

تصرف غوطه شرقی توسط نیروهای دولتی پس از سقوط کامل شهر حلب در سال ۲۰۱۶ میلادی مهمترین ضربه رژیم سوریه به مخالفان مسلح بشار اسد محسوب خواهد شد.

بیشتر بخوانید: