مخالفان از حمله شیمیایی به غوطه خبر می دهند، روسیه می گوید توطئه است

مخالفان از حمله شیمیایی به غوطه خبر می دهند، روسیه می گوید توطئه است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارکنان بخش بیمارستانی در غوطه گفته اند که ۱۸ آسیب دیده این حمله با گاز سمی کلر مورد مداوا قرار گرفته اند و یک کودک جان باخته است.

آگهی

مسئولان بیمارستانی در غوطه شرقی می گویند چندین نفر بواسطه تماس با گاز کلر دچار آسیب دیدگی شده اند و یک کودک نیز جانش را از دست داده است.

این مسئولان گفته اند که برخی آسیب دیدگان و رانندگان آمبولانس ها گفته اند که بعد از یک انفجاد بوی گاز کلر منتشر شده است. کارکنان بخش بیمارستانی گفته اند ۱۸ آسیب دیده این حمله با گاز سمی مورد مداوا قرار گرفته اند و اکسیژن به آنها وصل شده است.

با این حال وزارت دفاع روسیه قبل از اعلام این حمله با گاز سمی هشدار داده بود که مخالفان دولت بشار اسد که غوطه شرقی را در کنترل دارند در پی متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی هستند. روسیه گفته است که این مخالفان در پی آن هستند که از مواد سمی استفاده کنند و دولت سوریه را مسئول جلوه دهند.

در هفته های اخیر ایالات متحده آمریکا بارها سوریه را متهم کرده است که از گاز کلر بعنوان سلاح علیه مخالفان استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید:

یک تحقیق مشترک از سوی سازمال ملل و سازمان منع سلاح های شیمیایی که سال گذشته صورت گرفته نشان می دهد که دولت سوریه در آوریل ۲۰۱۷ از گاز سارین برای حمله به خان شیخون استفاده کرده است.

این تحقیق همچنین نشان می دهد که نیروهای دولتی سوریه سه بار در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ از گاز کلر استفاده کرده اند و داعش نیز گاز خردل را برای حملاتش بکار گرفته است.

غوطه شرقی آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان در حومه دمشق به حساب می آید که ارتش بشار اسد هفته هاست در حال بمباران شدید آن است.

قطنعنامه آتش بس شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه خواستار ۳۰ روز آتش بس در سوریه بویژه غوطه شرقی شد با این حال حملات دولت سوریه به غوطه شرقی بعد از این قطعنامه نیز ادامه داشته است و ایران متحد بشار اسد می گوید که این قطعنامه حومه دمشق را شامل نمی شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کیسه‌های سازمان ملل کفَن کودکان سوری در غوطۀ شرقی شد

رنج قربانیان حمله شیمیایی سوریه: ۲۲ قربانی از یک خانواده

واکنشهایی جهانی به حمله شیمیایی در شمال سوریه