Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش تهران به تهدید فرانسه علیه برنامه موشکی ایران

واکنش تهران به تهدید فرانسه علیه برنامه موشکی ایران
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ظریف: «اگر اروپایی‌ها تمایل داشته باشند این پروسه را با عنوان دیگری در دنیا عرضه کنند، ما هم براساس آن تصمیم خواهیم گرفت که آیا این گفت‌وگوها ارزش پیگیری دارد یا خیر.»

آگهی

در حالی که ژان ایو‌ لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه برای گفتگو با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده است، محمدجواد ظریف، به اروپا درباره آینده مذاکرات دوجانبه هشدار داد.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با روزنامه اعتماد، تلاش اروپا برای مذاکره درباره برنامه موشکی ایران خطرناک خوانده و گفته است: «اگر اروپایی‌ها تمایل داشته باشند این پروسه را با عنوان دیگری در دنیا عرضه کنند، ما هم براساس آن تصمیم خواهیم گرفت که آیا این گفت‌وگوها ارزش پیگیری دارد یا خیر.»

دو سال پس از انعقاد توافق هسته‌ای ایران و جامعه جهانی (برجام) دو طرف اصلی آن یعنی ایران و ایالات متحده با اختلافهایی جدی روبه‌رو شده‌اند. در حالی‌که اتحادیه اروپا و به‌ویژه سرویس روابط خارجی این نهاد بر حفظ برجام به عنوان یک سند بین‌المللی تاکید می‌کنند، به نظر می‌رسد تهدید ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای، اتحادیه اروپا را به تلاش برای بازنگری در آن متمایل کرده است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز گذشته دراین زمینه گفت: «حتما هر اقدامی برای خشنود كردن طرفی كه تاكنون بيشترين موارد نقض برجام را در كارنامه دارد، بی‌فايده است. در حال حاضر دو گروه برجام را نقض كرده‌اند؛ امريكايی‌ها و اروپايی‌ها.»

آقای ظریف که با روزنامه اعتماد گفتگو می‌کرد افزود: «اروپایی‌ها در برخي موارد به دليل سياست‌های امريكا نتوانستند تعهدهای برجامی خود را به ويژه در حوزه روابط بانكی اجرا كنند. بنابراين اين دو گروه (اروپا و امريكا) در شرايطی نيستند كه براي كشوری كه برجام را به طور كامل اجرا كرده شرط و شروط بگذارند. برداشت ما اين است كه فعلا ترامپ شعارهايي را مطرح كرده كه هيچ كدام آنها جنبه عملياتی ندارد. اروپايی‌ها در بسياری از موارد نمی‌دانند كه معنای شعارهای رييس‌جمهور امريكا چيست و البته شايد در برخی از اين موارد خود امريكايی‌ها هم ندانند كه معنی اين شعارها چيست.»

اما در این میان برنامه توسعه موشکهای بالستیک ایران به یکی از چالشهای اساسی بدل شده است.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این پرسش که آیا ممكن است پرونده ايران به بهانه امنيتی شدن آزمايش‌های موشكی به يك بحران امنيتی بين‌المللی تبديل شود گفت: «در حال حاضر اين بحث‌ها در حد شعار برای راضی كردن ايالات متحده است. هيچ كس سابقه كشورهای اروپايی و غربي در حمايت از صدام در جنگ ميان ايران و عراق و جلوگيری از دسترسی ايران به كمترين امكانات دفاعی را فراموش نكرده است. اگر روزی قرار باشد گفت‌وگويی ميان ايران و اروپا در اين خصوص صورت بگيرد اين اروپايی‌ها هستند كه بايد پاسخگو باشند. امروز نيز سرازير كردن صدها ميليارد دلار ادوات جنگی از جمله موشك‌های متفاوت به منطقه ما توسط اروپايي‌ها صورت می‌گيرد بنابراين اگر اروپايی‌ها بخواهند اين شعارها را عملياتی كنند دچار تناقضی خواهند شد كه قابليت ارايه در هيچ بحث جدی را ندارد.»

بیشتر بخوانید:

وزیر امور خارجه فرانسه در سفر به تهران چه اهدافی را دنبال می کند؟

آیا موشک های بالستیک ایران قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارند؟

شرط مذاکره درباره توان موشکی از زبان معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران

نیویورک تایمز: اروپا به دنبال افزودن ممنوعیت موشکی به برجام است

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه که در تهران به سر می‌برد دیروز گفت ایران در صورتی که مسائل مربوط به برنامه موشکی خود را حل نکند با تحریم روبه‌رو خواهد شد. آقای لودریان در مصاحبه با روزنامه «ژورنال دو دیمانش» گفت: «برنامه موشک‌های بالستیک ایران که چند هزار کیلومتر برد دارند، با قطعنامه‌های شورای امنیت سازگار نیست و بیش از نیاز ایران برای دفاع از مرزهای خود است.»

از سوی دیگر سردار احمد وحیدی، رئیس مرکز تحقیقات دفاع راهبردی سپاه در واکنش به این نظرات گفت: «فرانسوی‌ها نه تنها اجازه اظهارنظر درباره توانمندی موشکی ایران را ندارند بلکه باید بابت اقدامات خصمانه علیه ملت ایران در طول چهل سال گذشته از جمله حمایت از صدام در جنگ تحمیلی، پاسخگو باشند.»

وی که با خبرگزاری تسنیم گفتگو می‌کرد افزود: «ما بر اساس منافع کشور، تصمیم می‌گیریم که مقامات خارجی دیگر کشورها به ایران سفر داشته باشند یا خیر ولی در هر حال ایران به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی خود را نخواهد داد».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ «وضعیت اضطراری ملی در برابر ایران» را یک سال دیگر تمدید کرد

عراقچی: اگر برجام از دست برود، مساله هسته‌ای ایران به بحرانی جهانی تبدیل می‌شود

نامه سه قدرت اروپایی به شورای امنیت و ابراز نگرانی شدید آمریکا از فعالیت هسته‌ای ایران