گواتمالا سفارتش را به بیت‌المقدس منتقل می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Jerusalem_Dome
Jerusalem_Dome

گواتمالا اعلام کرده است که سفارت خود را در ماه مه سال جاری میلادی به بیت‌المقدس (اورشلیم) منتقل خواهد کرد. این تصمیم جیمی مورالس، رئیس جمهوری این کشور پیرو تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای تغییر مکان سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به بیت‌المقدس صورت می گیرد.

در همین راستا، هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حساب توییتر خود نوشت: «امروز، رکس تیلرسون (وزیر امور خارجه ایالات متحده) با جیمی مورالس ملاقات کرد تا پیشرفت در زمینه مباره با مواد مخدر، حمایت گواتمالا از ایالات متحده در سازمان ملل و کمک‌های آمریکا برای تلاش‌های رئیس جمهور مورالس در مبارزه با فساد را مورد بحث قرار دهند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در حساب توییتر خود نوشت: «دیداری عالی با رئیس جمهوری گواتمالا داشتم. از وی بخاطر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل تشکر می‌کنم. امیدوارم سفارت گواتمالا به زودی به اورشلیم منتقل شود.»

دونالد ترامپ در سخنرانی خود در ماه دسامبر تصمیم خود مبنی بر انتقال سفارت به بیت‌المقدس را اعلام کرد و آن را شروع تازه‌ای برای روند صلح اسرائیل و فلسطین دانست.

این تصمیم ایالات متحده از سوی مجامع بین‌المللی محکوم شد و در پی آن با رای نمایندگان ۱۲۸ کشور به قطعنامه مجمع سازمان ملل متحد علیه تصمیم آمریکا، این سازمان قطعنامه‌ای‌ در محکومیت تصمیم آمریکا مبنی بر انتقال سفارت این کشور در اسرائیل از تل‌آویو به بیت‌المقدس تصویب کرد.

بیت‌المقدس، شهری در دامنه جبال الخلیل، محل نزاع طرفین درگیر در سرزمین‌های اشغالی است. اسرائيل و فلسطینی‌ها این شهر را پایتخت خود می‌دانند. به عبارت دیگر، انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس به معنای به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت اسرائیل است.

با وجود اینکه در منابع رسمی دولت اسرائیل، شهر بیت‌المقدس بعنوان پایتخت این کشور ذکر شده است اما تل‌آویو دومین شهر پر جمعیت اسرائیل در ساحل دریای مدیترانه، بعنوان پایتخت این کشور به رسمیت شناخته می‌شود. سفارتخانه‌های کشورهای مختلف در این شهر قرار دارد و هیچ کشوری در بیت‌المقدس سفارتخانه ندارد.

بیشتر بخوانید:

چرا گواتمالا؟

برخی از تحلیلگران بر این باورند که گواتمالا به کمک‌های ایالات متحده وابسته است. به نظر می‌رسد این تصمیم در راستای تهدید رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای قطع کمک‌های مالی کشورش به کشورهایی که علیه تصمیم واشنگتن در مورد به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل مخالفت کنند، صورت گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید