Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر امور خارجه فرانسه در سفر به تهران چه اهدافی را دنبال می کند؟

 وزیر امور خارجه فرانسه در سفر به تهران چه اهدافی را دنبال می کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفر آقای لودریان به تهران که نخستین سفر یک مقام بلند پایه سه کشور اروپایی طرف برجام محسوب می شود در جوی پر تنش و پس از اعلام مواضع تهدید آمیز از سوی رهبران اروپایی نسبت به برنامه موشکی ایران صورت می گیرد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از حسن روحانی، همتای ایرانی خود خواسته است برای متوقف شدن حملات به ساکنان غوطه شرقی، رژیم بشار اسد را تحت فشار قرار دهد.

در بیانیه کاخ ریاست جمهوری فرانسه که روز یکشنبه منتشر شد آمده است:«رئیس جمهوری در تماس تلفنی با مخاطب خود (آقای روحانی) از وی خواسته است تمام تلاش خود را برای اعمال فشارهای لازم به رژیم سوریه مصروف دارد تا حملات بدون هدف به ساکنان غوطه شرقی پایان یابد و راه برای تخلیه مجروحان و ارسال کمک های بشر دوستانه به این منطقه هموار شود.»

الیزه در حالی این بیانیه را منتشر کرده است که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه قرار است یکشنبه شب جهت گفتگو با مقامات ایرانی وارد تهران شود. به نظر می رسد آقای لودریان در این سفر نگرانی های جدی کشورش را در خصوص وضعیت شرایط بحرانی حاکم بر منطقه محاصره شده غوطه و نیز دامن گرفتن تنش در مناطق کرد نشین شمال سوریه با مقامات کشور میزبان در میان بگذارد.

از سوی دیگر رسانه های ایران نیز با اشاره به گفتگوی تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه از تمایل آقای ماکرون برای ساخت رابطه ای روشن، محکم و باثبات با ایران خبر داده و به نقل از وی بر همکاری دو کشور در حوزه مسایل منطقه ای به‌ویژه در ارتباط با سوریه و لبنان تاکید کرده اند.

حل بحران انسانی در سوریه یکی از اهداف سفر لودریان به تهران

فرانسه پیش از این بارها بر لزوم برقراری آتش بس در کلیه مناطق بحران در سوریه از جمله غوطه شرقی و عفرین، منطقه ای کردنشین در شمال این کشور که مورد حمله نظامیان ترکیه قرار گرفته است، تاکید کرده و خواستار احترام به قطعنامه ۲۰۴۱ شورای امنیت شده بود.

این قطعنامه که روز شنبه گذشته به اتفاق آراء به تصویب رسید از کلیه طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه خواست برای تسهیل ارسال کمک های بشر دوستانه و انتقال مجروحان در مناطق درگیری به مدت یک ماه جنگ افروزی را متوقف کنند.

بیشتر بخوانید: شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار برقراری فوری آتش‌بس یک ماهه در سوریه شد

با این حال قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به نحوی تنظیم شده است که شورشیان منتسب به ارتباط با گروه های القاعده و داعش به صورت طبیعی از دامنه امنیتی این پیشنهاد آتش بس خارج می شوند. مسکو پیش تر با اذعان به این مسئله تصریح کرده بود که شبه‌نظامیان و مخالفان مسلح حاضر در غوطه شرقی و نیز ادلب که وی از آنها با عنوان تروریست نام برد، مشمول طرح آتش‌بس نیستند.

بیشتر بخوانید: لاوروف: شبه‌نظامیان حومه دمشق مشمول توافق آتش‌بس نیستند

روسیه، متحد اصلی رژیم بشار اسد دو روز پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت آتش بسی پنج ساعته را برای فراهم ساختن زمینه ارسال کمک های بشر دوستانه و تخلیه ساکنان و مجروحان از منطقه محاصره شده غوطه پیشنهاد کرد. این درحالیست که به رغم پیشنهاد آتش بس روسیه درگیری در مناطق بحران همچنان ادامه دارد و کلیه طرفهای درگیر یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می کنند.

این در حالیست که امانوئل ماکرون طی روزهای گذشته با تاکید بر لزوم توقف درگیریها در دو منطقه عفرین و غوطه اجرای کامل طرح آتش بسی را خواستار شده است که از سوی وزارت خارجه آمریکا به عنوان یک «شوخی» قلمداد شده است.

در این رهگذر و با توجه به موضع الیزه در قبال بحران سوریه انتظار می رود متقاعد کردن مقامات ایرانی به انجام اقدامات لازم جهت برقراری آتش بس کامل در سوریه یکی از مهمترین ماموریت های ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه باشد.

وزیر خارجه فرانسه در جریان سفر دو روزه خود به تهران قرار است همچنین در باره برنامه موشکی ایران و خطرهایی که توافق هسته ای این کشور با قدرت های بزرگ را تهدید می کند بحث و تبادل نظر کند.

برنامه موشکی و لحن تهدید آمیز فرانسه

توسعه موشک های بالیستیک و تقویت برنامه موشکی ایران از جمله نگرانی های تازه الیزه برای به خطر افتادن توافق هسته ای پنج به اضافه یک است. سفر آقای لودریان به تهران که نخستین سفر یک مقام بلند پایه سه کشور اروپایی طرف این قرارداد (فرانسه، آلمان و بریتانیا) پس از تهدیدهای دونالد ترامپ به خروج از برجام محسوب می شود در جوی پر تنش و پس از اعلام مواضع تهدید آمیز از سوی رهبران اروپایی نسبت به برنامه موشکی ایران صورت می گیرد.

وزیر امور خارجه فرانسه ساعاتی پیش از انجام این سفر بر لزوم پاسخگویی تهران به نگرانی ها در باره برنامه موشکی ایران تاکید و تهدید کرده بود در صورت مرتفع نشدن این نگرانی ها تهران باید در انتظار تحریم های جدید باشد.

آگهی

آقای لودریان در گفتگو با نشریه «ژورنال دو دیمانش» توسعه موشک های بالیستیکی ایران را مغایر با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و فراتر از نیازهای امنیتی ایران برای دفاع از مرزهایش توصیف کرده است. این درحالیست که مقامات ایران با تاکید بر حق این کشور برای برخورداری از قدرت بازدارنگی هرگونه مذاکره در باره برنامه موشکی را رد و آنرا به عنوان خط قرمز سیاست های امنیتی معرفی کرده اند.

رونمایی از موشک بالیستیک «قدر» در مراسم سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پیشتر به محملی برای جنگ لفظی میان تهران و پاریس تبدیل شده بود.

وزیر امور خارجه فرانسه که روز سه شنبه عازم مسکو خواهد شد پیش از این با محکوم کردن «تلاش های هژمونیک تهران» ضمن برافروختن خشم مقامات ایرانی تاکید کرده بود که نگران است برنامه موشکی تهران «به فاکتوری تهدید آمیز برای کشورهای همسایه» تبدیل شود.

بیشتر بخوانید:

آگهی

واکنش تهران به سخنان لودریان

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ساعاتی پیش از ورود ژان ایو لودریان به تهران در واکنش به سخنان تهدید آمیز وزیر امور خارجه فرانسه، نگرانی های این کشور نسبت به برنامه موشک های بالیستیک در ایران را بی مورد توصیف کرد و گفت: « ما قطعا با صراحت تمام به طرف فرانسوی خواهیم گفت که نگرانی‌های آنها درباره سیاست منطقه‌ای ایران توهم و اشتباه است و آنها نگرانی خودشان را در خصوص منطقه باید در زیاده‌خواهی‌ها و سیاست‌های تجاوزگرانه و در برخی پایتخت‌های دیگر کشورهای منطقه و فرامنطقه جستجو کنند.»

آقای قاسمی در گفتگو با خبرگزاری فارس ضمن تاکید بر اینکه ایران به عنوان کشوری مستقل به برنامه دفاع موشکی خود ادامه خواهد داد، تصریح کرد: « ایران کشوری است مقتدر که اقتدار و توانمندی‌ خودش را از نیروهای خارجی و کشورهای خارجی به عاریت و اجاره نگرفته، مانند برخی از کشورهای دیگر منطقه، استقلال و توانمندی خودش را از توانمندی و اراده و خواست مردم ایران دریافت می‌کند، لذا در قبال اصول اساسی و اولیه نظام جمهوری اسلامی ایران با جدیت و حساسیت بسیار برخورد می‌کند و توجه لازم را دارد و سیاست‌های خود را براساس استقلالی که به دست آورده، در تهران تعیین می‌کند.»

از سوی دیگر به گزارش العالم، احمد وحیدی، رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی سپاه پاسداران در واکنش به سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران ضمن اشاره به همکاری پاریس با متحدان آمریکایی و انگلیسی خود برای تصویب قطعنامه ای ضد ایرانی در ارتباط با بحران یمن، هدف از انجام این سفر مبهم و سوال برانگیز توصیف کرد.

این مقام نظامی در ادامه با منتفی قلمداد کردن هرگونه دخالت خارجی در مسئله موشکی ایران تاکید کرد: «ایران نه تنها تسلیم سیاست دست‌های مخملی استکبار جهانی نخواهد شد بلکه اجازه نخواهد داد کشورهای غربی بحثی راجع به توان موشکی ما به میان آورند.»

آگهی

مسائل دوجانبه، بین المللی و نیز آنچه جاه طلبی های منطقه ای ایران در خاورمیانه توصیف شده، به عنوان دیگر محورهای گفتگو میان وزیر امور خارجه فرانسه با مسئولان ایرانی از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری، علی شمعخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ «وضعیت اضطراری ملی در برابر ایران» را یک سال دیگر تمدید کرد

فرانسه: حل برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران زمان و کار زیاد می‌برد

فرانسه خواستار نظارت بین المللی بر برنامه موشکی ایران شد