فرانسه خواستار نظارت بین المللی بر برنامه موشکی ایران شد

رئیس جمهوری فرانسه
رئیس جمهوری فرانسه Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنان رئیس جمهوری فرانسه در حالی ایراد شد که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه این کشور قرار است روز چهارم مارس (۱۳ اسفند) به تهران سفر کند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می گوید برنامه موشکهای بالستیک ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد.

رئیس جمهوری فرانسه در گفتگو با خبرنگاران همچنین تاکید کرد که ادعای استفاده از موشکهای ایرانی در یمن و سوریه باید مورد بررسی قرار گیرد.

امانوئل ماکرون اظهار داشت: «من خواهان چرخه جدیدی از مذاکره با طرفهای مختلف در منطقه و اعضای دائم شورای امنیت هستم، مذاکراتی مانند آنچه برای توافق هسته ای انجام دادیم. با این حال این مذاکرات باید با مشارکت کشورهای منطقه برگزار شود تا بتوانیم ناامنی موجود [در منطقه] را کاهش دهیم و در نهایت ریشه کن کنیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود: «ما باید ایران را بر سر برنامه موشکهای بالستیک تحت نظر قرار دهیم. این امری ضروری برای امنیت منطقه است و باید ساز و کاری از تحریم و کنترل متناسب با آن در نظر بگیریم.»

رئیس جمهوری فرانسه ضمن اشاره به نفوذ ایران در عراق، لبنان و یمن افزود سیاست خارجی تهران در منطقه می تواند «گاهی یک عامل بی ثبات کننده» در منطقه باشد. با این حال امانوئل ماکرون بر گفتگو با حکومت ایران بر سر نقش این کشور در منطقه تاکید کرد.

سخنان امانوئل ماکرون در حالی ایراد شد که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه قرار است روز چهارم مارس (۱۳ اسفند) به تهران سفر کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار است تا اوایل ماه مه در مورد ادامه تعلیق تحریم های هسته ای تصمیم گیری کند. این در حالی است که امانوئل ماکرون تنها چند هفته پیش از آن در اواخر ماه آوریل به ایالات متحده سفر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو در دیدار با وزیر امورخارجه فرانسه: باید در مقابل ایران ایستاد

فرانسه: حل برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران زمان و کار زیاد می‌برد

وزیر امور خارجه فرانسه در سفر به تهران چه اهدافی را دنبال می کند؟