فرانسه خواستار نظارت بین المللی بر برنامه موشکی ایران شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس جمهوری فرانسه
رئیس جمهوری فرانسه   -   کپی رایت  عکس از رویترز

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می گوید برنامه موشکهای بالستیک ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد.

رئیس جمهوری فرانسه در گفتگو با خبرنگاران همچنین تاکید کرد که ادعای استفاده از موشکهای ایرانی در یمن و سوریه باید مورد بررسی قرار گیرد.

امانوئل ماکرون اظهار داشت: «من خواهان چرخه جدیدی از مذاکره با طرفهای مختلف در منطقه و اعضای دائم شورای امنیت هستم، مذاکراتی مانند آنچه برای توافق هسته ای انجام دادیم. با این حال این مذاکرات باید با مشارکت کشورهای منطقه برگزار شود تا بتوانیم ناامنی موجود [در منطقه] را کاهش دهیم و در نهایت ریشه کن کنیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود: «ما باید ایران را بر سر برنامه موشکهای بالستیک تحت نظر قرار دهیم. این امری ضروری برای امنیت منطقه است و باید ساز و کاری از تحریم و کنترل متناسب با آن در نظر بگیریم.»

رئیس جمهوری فرانسه ضمن اشاره به نفوذ ایران در عراق، لبنان و یمن افزود سیاست خارجی تهران در منطقه می تواند «گاهی یک عامل بی ثبات کننده» در منطقه باشد. با این حال امانوئل ماکرون بر گفتگو با حکومت ایران بر سر نقش این کشور در منطقه تاکید کرد.

سخنان امانوئل ماکرون در حالی ایراد شد که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه قرار است روز چهارم مارس (۱۳ اسفند) به تهران سفر کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار است تا اوایل ماه مه در مورد ادامه تعلیق تحریم های هسته ای تصمیم گیری کند. این در حالی است که امانوئل ماکرون تنها چند هفته پیش از آن در اواخر ماه آوریل به ایالات متحده سفر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: