موزه تن‌تن در بلژیک، ۳۵ سال بعد از مرگ نویسنده

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
موزه تن‌تن در بلژیک، ۳۵ سال بعد از مرگ نویسنده

درست ۳۵ سال از مرگ نویسنده ماجراهای تن‌تن و میلو می‌گذرد. ژُرژ رمی، معروف به «ارژه» خالق داستان‌های تن‌تن، خبرنگار ماجراجویی است که به همراه سگ باهوش و باوفایش میلو به سرتاسر جهان سفر کرده و از سر کنجکاوی و خیرخواهی، رازهای زیادی را فاش می‌کند.

ساختمان موزه ارژه امروز با معماری زیبایش در نزدیکی خانه قدیمی این نویسنده در جنوب بروکسل، پایتخت بلژیک محل حفظ و نمایش اشیاء، طرح ها، کتاب‌ها و پویانمایی‌های قدیمی است. تمام شخصیت‌های کارتونی تن‌تن از خود تن‌تن و میلو گرفته تا کاپیتان هادوک، پروفسور تورنسل، کاستافیوره و کارآگاه دوپونت و دوپونط در این موزه حضور دارند.

ماجراهای تن‌تن و میلو پرفروش‌ترین کتاب داستان مصور یا کمیک استریپ در اروپاست و تا کنون۲۳۰ میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. این مجموعه تاکنون به۱۰۰ زبان مختلف ترجمه شده و نخستین برگردان آن به فارسی نیز در سال۱۳۵۰ منتشر شد.

مسعود سالاری، خبرنگار یورونیوز در بروکسل می‌گوید: «داستان‌های تن‌تن و میلو با خاطرات چند نسل در سرتاسر جهان پیوند خورده است. بیهوده نیست که تصویر تن‌تن را بر در و دیوار شهر بروکسل، پایتخت بلژیک و از جمله در ایستگاه مرکزی قطار این شهر می‌بینیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

موزه ارژه (تن‌تن) در «لوون لانوو» واقع در مرکز بلژیک