Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دولت بلژیک گذرنامه جدید با طرح تن‌تن منتشر می‌کند

گذرنامه جدید بلژیک
گذرنامه جدید بلژیک Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه بلژیک درباره گذرنامه‌های فعلی این کشور گفت: «گذرنامه بلژیک یکی از بهترین پاسپورت‌های جهان و برای ما مایه مباهات است، اما در عین حال مایه وسوسه جعل‌کنندگان است. به همین دلیل است که ما دائما در تلاش هستیم تا امنیت آن را بهبود ببخشیم.»

آگهی

دولت بلژیک از گذرنامه جدید این کشور که در طراحی آن از امکانات امنیتی بالاتر و نیز از طرح‌های کارتن معروف تن‌تن استفاده شده است، رونمایی کرد.

وزارت امور خارجه بلژیک می‌گوید سند مسافرتی جدید با همکاری نزدیک کارشناسان مبارزه با جعل و تقلب پلیس فدرال این کشور طراحی شده و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های «تالس» و «زتس» به زودی کار ساخت و انتشار آن را آغاز خواهند کرد.

گذرنامه فعلی بلژیک در سال ۲۰۰۸ طراحی شده و تاکنون تغییر نکرده و از آنجا که شمار زیادی از این گذرنامه‌ها ۱۴ سال است که در بلژیک و در سایر نقاط جهان در گردش است، تبهکاران بیشتر به فکر جعل آن می‌افتند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

سوفی ویلمس معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک درباره گذرنامه‌های فعلی این کشور گفت: «گذرنامه بلژیک یکی از بهترین پاسپورت‌های جهان و برای ما مایه مباهات است، اما در عین حال مایه وسوسه جعل‌کنندگان است. به همین دلیل است که ما دائما در تلاش هستیم تا امنیت آن را بهبود ببخشیم.»

در سیاهه کشورهایی که معتبرترین گذرنامه‌های جهان را دارند، بلژیک به همراه چند کشور دیگر در رده ششم است.

وزیر خارجه بلژیک هم‌چنین گفته است: «معرفی گذرنامه جدید همچنین فرصتی برای ماست تا هنر نهم یعنی کمیک استریپ را که عنصر مرکزی فرهنگ و نماینده تأثیر ما در خارج از کشور است، برجسته کنیم.»

داستان‌های تن‌تن نوشته ژُرژ رمی، معروف به «ارژه» که در اواسط سده بیستم میلادی خلق شد و خیلی زود نسخه‌های کمیک و پویانمایی آن تولید گردید، اگر نه مهم‌ترین، یکی از مهم‌ترین نمادهای ملی بلژیک است.

ماجراهای تن‌تن و سگش میلو پرفروش‌ترین کتاب داستان مصور یا کمیک استریپ در اروپاست و تا کنون بیش از ۲۳۰ میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. این مجموعه تاکنون به ۱۰۰ زبان مختلف ترجمه شده و نخستین برگردان آن به فارسی نیز در سال ۱۳۵۰ منتشر شد.

کار توزیع گذرنامه‌های جدید بلژیک که ۷ سال اعتبار دارد، قرار است از روز ۷ فوریه (۱۸ بهمن) آغاز شود. با آن که گذرنامه‌های جدید دارای امکانات بیشتر و فناوری جدیدتری نسبت به گذرنامه‌های قدیمی هستند و حتی قابلیت شخصی‌سازی دارند، اما دولت بروکسل می‌گوید که هزینه صدور آنها را افزایش نداده است. این مبلغ برای گذرنامه بزرگسالان ۶۵ و برای افراد زیر سن قانونی ۳۵ یورو است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معمای تازه تن تن در بروکسل پس از ناپدید شدن سردیس هرژه؛ انگشت اتهام به سوی مخالفان استعمار نشانه رفت

موزه تن‌تن در بلژیک، ۳۵ سال بعد از مرگ نویسنده

همه کتابهای «تن تن» رنگی شدند