Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جودو؛ سعید مولایی مدال طلای تورنمنت گرند اسلم دوسلدورف را بر گردن آویخت

 جودو؛ سعید مولایی مدال طلای تورنمنت گرند اسلم دوسلدورف را بر گردن آویخت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سعید مولایی، جودوکار ایرانی که مدال نقره و برنز رقابت های گرند اسلم باکو و ابوظبی در سال ۲۰۱۷ را در کارنامه دارد موفق شد در فینال وزن منهای ۸۱ کیلوگرم مردان اومار دجالو آلفا، حریف فرانسوی را با امتیاز ایپون شکست دهد و صاحب نخستین مدال طلای رقابت های تور جهانی جودو شود.

آگهی

دومین روز از رقابت های گرند اسلم جودوی دوسلدورف با درخشش اونو شوهئی همراه بود که عنوان بهترین ورزشکار مرد را از آن خود کرد. این ورزشکار ژاپنی که با سبک مبارزه خود، به ویژه شگرد ویژه اش یعنی فن اوسوتوگاری به شهرت رسیده است در رقابت های دور حذفی با اقتدار کامل و بدون واگذار کردن امتیاز کلیه حریفان را از پیش رو برداشت و راهی فینال شد.

روستام اروجوف آذربایجانی که در این تورنمنت انتظار حریف ژاپنی را می کشید تا انتقام فینال المپیک ریو را از وی بگیرد در دیدار پایانی وزن منهای ۷۳ کیلوگرم با اونو شوهئی روبرو شد و در نهایت مبارزه را به او واگذار کرد.

شوهئی در این مبارزه با امتیار ایپون حریف نامدار خود را از پیش رو برداشت تا پس از دو سال باردیگر بر سکوی نخست رقابتهای تور جهانی جودو بایستد.

اونو شوهئی پس از کسب مدال طلا گفت: «در دوره ای که دور از تاتامی بودم سعی کردم از زاویه ای متفاوت به جودو نگاه کنم. جدا از چشم انداز خاص ورزشی می توان جود را از دیدگاه فنی نیز مورد مطالعه قرار داد. برای من بسیار مهم بود که این ورزش را از این زاویه بیشتر مورد بررسی قرار دهم. بدین ترتیب متوجه شدم با این نوع نگاه می توانم کیفیت خود را به عنوان یک ورزشکار بهتر کنم.»

آندیرا لسکی بهترین ورزشکار زن روز دوم

عنوان بهترین ورزشکار زن روز دوم تورنمنت جودوی دوسلدورف به آندریا لسکی از اسلوونی تعلق گرفت. دارنده مدالهای نقره و برنز رقابت های گرند اسلم باکو و گرند پری تفلیس در سال گذشته با برتری در دیدار پایانی وزن منهای ۶۳ کیلوگرم مقابل مگومی تسوگانه از کشور ژاپن به نخستین مدال طلا در رقابت های تور جهانی جودو دست یافت.

آندریا لسکی پس از قرار گرفتن بر سکوی نخست احساسش را اینگونه بیان کرد: «فوق العاده بود. احساسی خوب که برای نخستین بار نصیبم شد. این بهترین نتیجه ای است که تاکنون کسب کرده ام. بر این باور بودم که روز خوبی را خواهم داشت و مشخص شد که واقعا روز من بوده است.»

مدال طلای وزن منهای ۷۰ کیلوگرم زنان را نیز یوکو انو ژاپنی از دستان سرگئی سولوشیک، نایب رئیس فدراسیون جهانی جودو دریافت کرد.

طلایی شدن جودوکار ایرانی

سعید مولایی، جودوکار ایرانی که مدال نقره و برنز رقابت های گرند اسلم باکو و ابوظبی در سال ۲۰۱۷ را در کارنامه دارد موفق شد در فینال وزن منهای ۸۱ کیلوگرم مردان آلفا اومار دجالو، حریف فرانسوی را با امتیاز ایپون شکست دهد و صاحب نخستین مدال طلای رقابت های تور جهانی جودو شود. مولایی مدالش را از دستان اوله بیشکوف آلمانی، قهرمان سابق بازیهای المپیک ۲۰۰۸ دریافت کرد.

مدال برنز ورزشکار هلندی

در دیدار رده بندی وزن منهای ۷۰ کیلوگرم زنان مارلین گالاندی، جودوکار کشور میزبان به رغم تشویق تماشاگران نتوانست از سد سانه وان دیکه ، حریف هلندی خود بگذرد و در نهایت با امتیاز ایپون تن به شکست داد.

دو برنز برای آلمان و ارمنستان

انتظار تماشاگران آلمانی برای کسب مدال بالاخره جواب داد. دومینیک ریشل ورزشکار کشور میزبان در دیدار رده بندی وزن منهای ۸۱ کیلوگرم مردان با برتری مقابل ماتیاس کاس بلژیکی مدال برنز این وزن را بر گردن آویخت. فن زیبای اوچی ماتا که ریشل به اجرا درآورد او را صاحب امتیاز ایپون کرد و تماشاگران هموطنش را در سالن به وجد آورد.

دیدار رده بندی وزن منهای ۷۳ کیلوگرم مردان از جمله مبازات جذاب و پر فراز و فرود روز دوم گرند اسلم دوسلدورف بود که در نهایت با پیروزی فردیناند کاراپتیان، ورزشکاری از کشور ارمنستان به پایان رسید.

کاراپتیان که مدال برنز رقابت های اروپایی مینسک را در کارنامه دارد در این مبارزه نفس گیر و بسیار نزدیک که بیش از ۹ دقیقه به طول انجامید با امتیاز ایپون اودبایار گانباتار، حریف مغولی اش را از پیش رو برداشت و به مدال برنز دست یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ گرند پری مراکش با معرفی برگزیدگان اوزان سنگین پایان یافت

جودو؛ دو مدال طلا برای ورزشکاران ترکیه در گرند پری اگادیر

بازی‌های آسیایی هانگژو؛ طلای سنگنوردی مردان و برنز قایقرانی زنان، ایران را در رتبه یازدهم نگه داشت