Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روسیه با محکوم کردن ایران در پیش‌نویس قطعنامۀ یمن مخالفت کرد

روسیه با محکوم کردن ایران در پیش‌نویس قطعنامۀ یمن مخالفت کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه کشور بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و فرانسه با تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای، خواستار محکوم کردن تهران در شورای امنیت سازمان ملل به دلیل حمایت از حوثی‌های یمن شدند.

آگهی

روسیه، دارندۀ حق وتو در شورای امنیت، اعلام کرد که با وارد کردن موضوع محکومیت ایران در پیش‌نویس قطعنامۀ یمن مخالف است.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در این سازمان با اعلام اینکه مسکو طرفدار محکوم کردن کسی نیست، گفت که هدف از این پیش‌نویس باید تمدید ماموریت کارگروه یمن باشد و نه تمرکز بر ایران.

سه کشور بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و فرانسه با تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای خواستار محکوم کردن تهران در شورای امنیت سازمان ملل به دلیل حمایت از حوثی‌های یمن شدند.

بر اساس این پیش‌نویس که درنهایت با مخالفت روسیه مواجه شد، قرار بود علاوه بر تمدید تحریم تسلیحاتی حوثی‌های یمن برای یکسال دیگر، ایران نیز به دلیل نقض این تحریم محکوم شده و تدابیری علیه ایران به اجرا گذاشته شود.

تحریم تسلیحاتی یمن از سال ۲۰۱۵ میلادی به اجرا گذاشته شده و در این پیش‌نویس که قرار بود روز جمعه ۲۶ فوریه به رای گذاشته شود، آمده است که ایران باید «به دلیل به اجرا نگذاشتن تدابیر لازم برای جلوگیری از عرضۀ مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال» موشکهای بالستیک کوتاه برد، هواپیماهای بدون سرنشین و دیگر تجهیزات نظامی به حوثی‌ها محکوم شود.

بیشتر بخوانید: درخواست بریتانیا، آمریکا و فرانسه از شورای امنیت برای محکومیت دخالت ایران در یمن

این پیش‌نویس پس از گزارش کارشناسانی تهیه شد که اعلام می‌کردند موشکهایی که سال گذشته از سوی شورشیان حوثی به سمت عربستان سعودی شلیک شده «احتمالا» ساخت ایران بوده است. این گزارش در دسامبر ۲۰۱۷ میلادی منتشر شد و اتهاماتی را که ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی علیه ایران مطرح می‌کردند تقویت می‌کرد؛ با این وجود کارشناسان تاکید کرده‌اند که نمی‌توانند تامین کنندۀ این موشکها را مشخص کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز پنج‌شنبه بار دیگر به ادعای ارسال موشک از ایران به یمن واکنش نشان داد و آن را کذب و «سناریویی ناشیانه طراحی شده برای تطهیر متجاوزین» خواند.

بهرام قاسمی ابراز نگرانی وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا از برنامه دفاع موشکی ایران را موضوعی بدون توجیه منطقی خواند و گفت: «جمهوری اسلامی ایران بر اساس دکترین نظامی و تجارب گران‌سنگ بدست آمده از جنگ تحمیلی ۸ ساله علیه مردم بی‌دفاع ایران و حمايت سخاوتمندانه برخی کشورها از دیکتاتور متجاوز بعثی به سرزمین و مردم بزرگ ایران، برنامه دفاع موشکی خود را به منظور پیشگیری و بازدارندگی از تجاوز مجدد دیگر زیاده خواهان طراحی کرده است و در این مسیر روشن و كاملا منطبق با موازين بين المللی، هرگز دخالت ديگر كشورها را نپذیرفته و اتخاذ اين نوع مواضع غیر اصولی را غير مسئولانه و ابهام برانگیز دانسته و شدیدا آن را مردود می‌داند.»

او همچنین در واکنش به ادعای ارسال موشک از سوی این کشور برای حوثی‌های یمن گفت: «اساسا ارتش و نیروهای مردمی یمن نیازی به کمک‌های تسلیحاتی خارجی ندارند و هر آنچه باعث شکست و ناکامی متجاوزین به این کشور شده است، همانا دفاع مردم این کشور از حیثیت و کیان سرزمین‌شان با حداقل امکانات خود است.»

آقای قاسمی تاکید کرد که برای پایان دادن به جنگ یمن «قطع فوری فروش تسلیحات نظامی اروپایی و آمریکایی به عربستان و دیگر متجاوزین» ضروری است.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش احتمال خروج روسیه از پیمان حقوق بشر اروپا

شورای امنیت در باره نقض تحریم تسلیحاتی یمن توسط ایران تصمیم می گیرد

بحران یمن؛ شورای امنیت در پی تصویب قطعنامه ای بر ضد ایران