افزایش احتمال خروج روسیه از پیمان حقوق بشر اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
افزایش احتمال خروج روسیه از پیمان حقوق بشر اروپا

خبرگزاری رسمی روسیه اعلام کرد امکان دارد این کشور از «پیمان حقوق بشر اروپا» خارج شود و همکاری خود با دادگاه حقوق بشر اروپا را نیز تمام کند.

این خبرگزاری دلیل این تصمیم احتمالی را این واقعیت دانسته که بسیاری از تصمیمات این دادگاه بر ضد منافع ملی روسیه است و به نقل از «ادارات مسئول در روسیه» نوشته است که این تصمیمات بیش از پیش «سیاست‌زده» شده‌اند و ویژگی‌های قوانین روسیه را در نظر نمی‌گیرند و اگر این رویه ادامه پیدا کند و این تصمیمات تغییر نکنند،‌ این کشور از توافقات خود با اروپا در این زمینه خارج خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

موافقت دیوان حقوق بشر اروپا با قانون منع برقع یا نقاب در بلژیک

ترکیه به پرداخت ده هزار یورو غرامت به یک دانشجوی معلول محکوم شد

موافقت دادگاه اروپایی حقوق بشر با توقف درمان ونسان لامبر

روسیه پیش از این نیز قوانینی وضع کرده بود که به این کشور اجازه می‌داد برخی احکام دادگاه اروپایی را ملغی کند، احکامی که عموما برای حقوق بشر صادر شده بود.

در سال ۲۰۱۵، درست در همان روزی که روسیه از سوی دیوان حقوق بشر اروپا به جاسوسی از زندگی خصوصی شهروندانش متهم شده بود،‌ دوما قانونی را تصویب کرد که براساس آن قانون اساسی روسیه نسبت به رویه قضایی دادگاه‌های حقوق بشر اولویت دارد. 

کنواسیون حقوق بشر اروپا تنها ۱۵ ماده ماهوی دارد با این حال آرای دیوان حقوق بشر اروپا، رویه قضایی گسترده‌ و لازم‌الاجرایی را برای ۴۸ کشور جامعه اروپا ایجاد کرده است. روسیه از زمان پیوستن به این میثاق منطقه‌ای، یکی از اهداف گسترده محکومیت‌های دیوان حقوق بشر اروپا بوده است.