مجلس هلند کشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخت

مجلس هلند کشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت هلند اعلام کرده است که این امر به سیاست رسمی این کشور تبدیل نخواهد شد.

آگهی

مجلس هلند روز پنجشنبه، سوم اسفندماه، طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن کشتار حدود یک و نیم میلیون تن از ارامنه ساکن ترکیه در سال ۱۹۱۵ را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخت.

این طرح که با موافقت اکثریت اعضای مجلس هلند تصویب شد احتمالا بر تنش رابطه آنکارا و لاهه خواهد افزود. روابط این دو کشور عضو ناتو سال گذشته زمانی به تیرگی گرایید که پیش از برگزاری همه پرسی قانون اساسی ترکیه دولت هلند مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه این کشور را که برای جلب حمایت اقلیت ترک مقیم هلند راهی این کشور شده بود بازگرداند.

از سوی دیگر دولت هلند اعلام کرده است که این امر به سیاست رسمی این کشور تبدیل نخواهد شد. سیگرید کاگ وزیر امور خارجه هلند پیش از رای‌گیری درباره این طرح به تلویزیون ملی هلند گفت: «دولت از حکم مجلس این کشور پیروی نخواهد کرد. کابینه کنونی می‌خواهد درباره رابطه با ترکیه بسیار مراقب باشد،‌ رابطه‌ای که بهتر شده است.»

بیشتر بخوانید:

بیش از ده کشور اروپایی تاکنون طرح مشابهی را به تصویب رسانده اند. طرح دیگری که روز پنجشنبه به تصویب رسید از مقامات بلندپایه هلند می‌خواهد تا در مراسم بزرگداشت یاد قربانیان این کشتار شرکت کنند. مراسمی که سفیر هلند در ارمنستان سال گذشته در آن شرکت کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه پیش از این رای‌گیری گفت: «بیرون کشیدن رویدادهای سال ۱۹۱۵ از بستر تاریخی و سیاسی کردن آنها پذیرفتنی نیست. این مساله نشانگر آن خواهد بود که آیا هلند خواهان عادی‌سازی روابط خود با کشور ما هست یا خیر. دیدگاه و انتظار ما درباره این موضوع به مقامات هلند اعلام شده است.»

ترکیه کشته شدن ارامنه در جریان جنگ جهانی اول در امپراتوری عثمانی را می‌پذیرد اما شمار کشته شدگان را بسیار کمتر دانسته و این رویداد را نه یک نسل‌کشی برنامه‌ریزی شده بلکه جزو پیامدهای طبیعی جنگ بر‌می‌شمارد. اما بسیاری از روشنفکران ترک مقیم خارج از ترکیه معتقدند که کشتار ارامه تلاش برای از میان بردن بخش یا تمامی یک قومیت بوده است، امری که یک نسل‌کشی تلقی می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش ترکیه به رای پارلمان آلمان درباره «نسل کشی» ارامنه

تاریخچه به رسمیت شناختنِ «نسل کشی» ارامنه

اتحادیه اروپا خواستار اجرای فوری دستور دیوان بین المللی دادگستری بر سر حمله اسرائیل به غزه شد