واکنش ترکیه به رای پارلمان آلمان درباره «نسل کشی» ارامنه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش ترکیه به رای پارلمان آلمان درباره «نسل کشی» ارامنه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که در سفری آفریقایی به سر می برد در سخنرانی اش در کنیا به رای نمایندگان پارلمان جمهوری فدرال آلمان درباره به رسمیت شناختن «نسل کشی» ارامنه به دست حکومت عثمانی واکنش نشان داد.

وی با تاکید بر اینکه تصمیم اتخاذ شده در پارلمان آلمان «آسیبی جدی» به روابط آلمان و ترکیه وارد می کند یادآور شد که پس از بازگشت به کشورش وضعیت را بازبینی کرده و درباره اینکه چه گامی باید برداشته شود گفت و گو خواهد کرد.

بن علی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه انگشت اتهام را به سوی لابی ارامنه نشانه گرفت و با «نژادپرست» خواندنش، آن را مسوول تصمیم پارلمان آلمان دانست. همچنین مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز رای پارلمان آلمان را «غیرمسوولانه و بی پایه و اساس» خوانده است. وزارت خارجه این کشور سفیر خود را از برلین فراخوانده است.

یکی از شهروندان استانبول در واکنش می گوید: «اگر آنها [آلمانی ها]مجبورتان کنند که کاری کنید، شما هم باید پاسخی متقابل بدهید. در قیاس با هیتلر در آلمان، اگر هم واقعا کاری کرده باشیم، بسیار ناچیز بوده است. با این حال ما هیچ کاری نکرده ایم.» با این حال شهروند دیگری می گوید: «رای پارلمان آلمان، چه بگویند نسل کشی بوده یا نه، برای من بی معنی است. من باور دارم که این یک نسل کشی بوده است.»