قطر؛ اعتراض کاربران شبکه های اجتماعی به حضور اسرائیل در یک تورنمنت ورزشی

Access to the comments نظرها
نگارش از Mehrdad Sadeghi
قطر؛ اعتراض کاربران شبکه های اجتماعی به حضور اسرائیل در یک تورنمنت ورزشی

حضور تیم های اسرائیلی در یک تورنمنت هندبال آموزشگاه های تحصیلی در قطر با واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی مواجه شده است.

برخی از شهروندان این کشور در اعتراض به حضور اسرئیل در این تورنمنت ضمن متهم کردن قطر به تلاش برای عادی سازی روابط با اسرائیل از خانواده ها خواسته اند با ممانعت از حضور فرزندان خود در این مسابقات از مشارکت در این رویکرد سیاسی خودداری کنند.

در برخی از این پیام ها با اشاره به اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل حضور تیم های اسرائیلی در این تورنمنت به منزله «به رسمیت شناختن یک اشغالگر» قلمداد شده است.

در شبکه اجتماعی توییتر صفحه ای تحت عنوان «جوانان قطری مخالف عادی سازی هستند» در اعتراض به رویکرد دولتمردان قطری برای عادی سازی روابط با اسرائیل هشتکی با همین مضمون را ترند کرده که حمایت الجزیره، شبکه خبری ماهواره ای و مشهور این کشور را نیز به همراه داشته است.

این کارزار اعتراضی همچنین ستایش یک استاد بلند پایه دانشگاه را در امارات متحده عربی برانگیخته است. این در حالیست که در امارات متحده، کشوری که از ژوئن ۲۰۱۷ روابط خود را با قطر قطع کرده است هر گونه ابراز همبستگی با کشور رقیب به مذاق مقامات ابوظبی خوش نخواهد آمد.

اگر چه نمی توان با قاطعیت گفت که کلیه پیام های اعتراضی در توییتر از داخل قطر منتشر شده اما به هر شکل تصمیم مقامات قطری برای پذیرش تیم های اسرائیلی در ذات خود جنجالی و مناقشه آمیز توصیف شده است.

رقابت های قهرمانی جهان هندبال در سطح آموزشگاهی ، تورنمنتی بین المللی است که هر شش ماه یکبار برگزار می شود و دانش آموزان ۱۵ تا ۱۸ سال حق شرکت در آن را دارند.

در این تورنمت که از روز پنجشنه در دوحه آغاز به کار کرده است، اسرائیل با دو تیم پسران و دختران حضور دارد.