سازمان ملل: کارزار سهمگینی برای کشتار غیرنظامیان غوطه شرقی در جریان است

مجروحان حملات به غوطه شرقی
مجروحان حملات به غوطه شرقی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اظهار داشت: «چه میزان قساوت باید صورت بگیرد تا جامعه بین المللی با یک صدای واحد بگوید کشتار کودکان، از هم پاشیدگی خانواده ها و خشونت کافی است؟»

آگهی

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد «کارزار سهمگین» کنونی علیه ساکنان منطقه غوطه شرقی در سوریه را محکوم کرد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد قوانین بشردوستانه بین المللی با هدف جلوگیری از وضعیتی مشابه شرایط کنونی غوطه شرقی وضع شده است. به گفته وی «کشتار غیرنظامیان» در این منطقه اکنون با اهداف سیاسی و نظامی صورت می گیرد.

زید رعد حسین اظهار داشت: «چه میزان قساوت باید صورت بگیرد تا جامعه بین المللی با یک صدای واحد بگوید کشتار کودکان، از هم پاشیدگی خانواده ها و خشونت کافی است و خواستار اقدامی قاطع و مشخص برای پایان این کارزار سهمگین نابودی [غیرنظامیان] شود؟»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی همچنین تاکید کرد که هرگونه توافق سیاسی در غوطه شرقی نباید منجر به جا به جایی اجباری غیرنظامیان شود.

اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در حالی بیان شد که حملات روز چهارشنبه به غوطه شرقی ۳۸ کشته بر جا گذاشت. از زمان آغاز دور جدید حملات رژیم سوریه به منطقه غوطه شرقی در روز یکشنبه تاکنون ۳۱۰ غیرنظامی کشته شده اند. تعداد مجروحان حملات این چهار روز نیز بیش از ۱۵۵۰ نفر تخمین زده می شود.

از سوی دیگر دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز چهارشنبه در واکنش به اتهامات مطرح شده مبنی بر دخالت نیروی هوایی روسیه در حملات به غوطه شرقی این اتهامات را «بی اساس» خواند.

همزمان نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز خواستار برگزاری جلسه شورای امنیت در روز پنجشنبه برای بررسی وضعیت منطقه غوطه شرقی شد.

محمد علوش، رهبر گروه جیش الاسلام نیز از تلاشهایی سخن گفت که در سطح بین المللی و محلی برای میانجیگری و برقراری آتش بس در منطقه غوطه شرقی در جریان است. محمد علوش، برادر زهران علوش، رهبر پیشین جیش‌الاسلام است. این گروه مسلح اسلام‌گرا، کنترل بیشتر مناطق غوطه شرقی را در اختیار دارد. 

بیشتر بخوانید:

رویترز
خرابه های غوطه شرقیرویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: در جنگ سوریه به هزاران زن، مرد و کودک تجاوز شده است

بحران غوطه؛ ترکیه خواستار فشار ایران و روسیه بر دولت بشار اسد شد

یک سازمان غیردولتی: هشت نفر در حملات روسیه به منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه کشته شدند