سازمان ملل: در جنگ سوریه به هزاران زن، مرد و کودک تجاوز شده است

UN flag at the Calgary War Museums
UN flag at the Calgary War Museums
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پائولو پینیرو، رئیس کمیته بازرسان سازمان ملل متحد در سوریه می‌گوید که خشونت جنسی و جنسیتی نسبت به زنان، مردان و کودکان طی هفت سال جنگ سوریه توسط «گروه‌های مختلف درگیر» اعم از دولت و مخالفان صورت گرفته است.

آگهی

در حالی که نشست وزرای امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه روز جمعه در آستانه، پایتخت قزاقستان برای بررسی وضعیت غوطه شرقی برگزار شد، سازمان ملل متحد در هفتمین سالروز آغاز جنگ و درگیری در سوریه در گزارش تکان‌دهنده‌ خود از این کشور می گوید که نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان وابسته به‌ آن مرتکب «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» شده‌اند.

بازرسان سازمان ملل متحد در این گزارش می‌گویند که نیروهای هوادار بشار اسد برای مجازات گروه‌های مخالف و اپوزیسیون به تجاوز جنسی سیستماتیک نسبت به زنان، مردان و کودکان گروه‌های مخالف بشار اسد دست زده اند.

غیرنظامیان آواره سوری، شهر دوما، غوطه شرقی

این گزارش از طرف دیگر شورشیان و مخالفان را نیز از انجام شکنجه و تجاوز جنسی مبرا نمی‌داند اما می‌افزاید که این موارد به «مراتب کمتر» از نیروهای دولتی بوده است.

بازرسان سازمان ملل می‌‌گویند که گروه داعش نیز در سوریه زنان را به جرم زنا سنگسار می‌کرد و یا برای رعایت نکردن قوانین حجاب مورد ضرب و شتم قرار می‌داد و مردان همجنس‌گرا را اعدام یا از پشت‌بام خانه‌ها به پائین پرت می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

پائولو پینیرو، رئیس کمیته بازرسان سازمان ملل متحد در سوریه می‌گوید که خشونت جنسی و جنسیتی در هفت سال گذشته توسط گروه‌های مختلف درگیر در جنگ سوریه صورت گرفته است.

این گزارش می‌افزاید که نیروهای دولتی در سالهای ابتدایی درگیری در جریان جستجوهای خانه به خانه مخالفان و سپس در بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها به تجاوز جنسی دست‌‌ می‌زدند که جوان‌ترین قربانی آنان یک دختربچه ۹ ساله بوده است.

پائولو پینرو و کارن ابوزید در حال ارائه گزارش سازمان ملل متحد

بازرسان سازمان ملل متحد به این نتیجه رسیده‌اند که دست‌کم در ۲۰ مرکز اطلاعاتی و سیاسی دولت سوریه به پسران و مردان بازداشت شده تجاوز شده است.

کارن ابوزید، یکی از اعضای کمیته بازرسان با اشاره به اینکه تجاوز به مردان و زنان برای اعتراف گرفتن یا به عنوان مجازات و ترور شخصیتی انجام می‌شده است، می‌افزاید که در اغلب موارد تجاوز به مردان و پسران نادیده گرفته می‌شود.

این بازرس سازمان ملل متحد می‌گوید: «مردان را به برقراری رابطه با یکدیگر و اعضای خانواده مجبور و آنها را به از دست دادن مردانگی و عقیم کردن تهدید می‌کردند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیر کل صندوق نجات کودکان: جامعه بین الملل مردم سوریه را تنها گذاشته است

سازمان ملل: کارزار سهمگینی برای کشتار غیرنظامیان غوطه شرقی در جریان است

ادعای متناقض ایران و مخالفان بشار اسد؛ موشک‌های سپاه پاسداران کجای سوریه فرود آمد؟