بحران غوطه؛ ترکیه خواستار فشار ایران و روسیه بر دولت بشار اسد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران غوطه؛ ترکیه خواستار فشار ایران و روسیه بر دولت بشار اسد شد

مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه روز جمعه به بمباران غوطه شرقی توسط دولت سوریه در روزهای گذشته واکنش نشان داد و آنرا غیر قابل دفاع دانست. وی همچنین در اظهارات تازه خود از ایران و روسیه خواست تا برای توقف بمباران در غوطه شرقی بر مقام‌های سوری فشار آورند.

آقای چاووش اغلوو همچنین با یادآوری این نکته که حمله‌های نیروهای طرفدار دولت در استان ادلب در شمال سوریه نقض توافق سه جانیه میان ایران، ترکیه و روسیه بشمار می آید گفت: «روسیه و ایران باید دولت سوریه را از حمله های بیشتر باز دارند.»

در همین حال استفان میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه روز جمعه بار دیگر بر برقراری آتش بس فوری در غوطه شرقی تاکید کرد. آقای میستورا در حالی بر لزوم آتش بس تاکید می کند که کشورهای سوئد و کویت پنجشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در خصوص اعلام آتش‌بس ۳۰ روزه در تمامی سوریه به منظور انتقال کمک‌های بشردوستانه و تخلیه پزشکی در این کشور معرفی کردند.

روسیه بررسی طرح آتش بس را منوط به اعمال تغییراتی در پیش نویس این قطعنامه دانست و رای گیری به روز امروز موکول شد. برای تصویب رسیدن این طرح، هیچ یک از کشورهای روسیه، ایالات متحده آمریکا، چین، بریتانیا و فرانسه نباید آن را وتو کنند.

اتحادیه اروپا نیز روز جمعه بر برقراری آتش بس فوری در غوطه شرقی تاکید کرد.

بیشتر بخوانید:

پنجمین روز بمباران‌ غوطه؛ «نگرانی ایران از گسترش جنگ به دیگر کشورهای منطقه»

سازمان ملل: ایران، ترکیه و روسیه به باز شدن راه کاروان‌های امداد در سوریه کمک کنند

آنتونیو گوترش‌، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز روز پنجشنبه غوطه شرقی را «جهنم روی زمین» خوانده بود.