اردوغان: بزودی عفرین را بطور کامل محاصره می‌کنیم

اردوغان: بزودی عفرین را بطور کامل محاصره می‌کنیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«برای اطمینان از امنیت مرزهای با سوریه و امنیت برادران و خواهران سوری‌مان و مرزهای خودمان، تا از بین‌بردن آخرین تروریست‌ها به مبارزه ادامه می دهیم.»

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور، ناحیه و شهر عفرین را به طور کامل محاصره خواهند کرد.

آقای اردوغان در سخنرانی خود در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) در پارلمان ترکیه گفت‌:«طی روزهای آینده و حتی زودتر، مرکز شهر عفرین محاصره خواهد شد.» رئیس جمهوری ترکیه افزود: «هیچ فرصتی برای سازمان‌های تروریستی (پ‌ک‌ک)، یگان‌های مدفع خلق (‌ی‌پ‌ج) و اتحاد دموکراتیک (پ‌ی‌د) برای مذاکره با کسی باقی نمی‌ماند.»

رجب طیب اردوغان همچنین عملیات ارتش این کشور با نام «شاخه زیتون» را برای حفاظت از مرز‌های خود و مردم سوریه خواند و افزود: «برای اطمینان از امنیت مرزهای با سوریه و امنیت برادران و خواهران سوری‌مان و مرزهای خودمان، تا از بین‌بردن آخرین تروریست‌ها به مبارزه ادامه می دهیم.»

سخنرانی رجب طیب اردوغان در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در پارلمان

رئیس‌جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه علت حضور کشورش در عفرین نه برای به بار آوردن خرابی بلکه جهت امن کردن منطقه بوده است، گفت: «با گذشت ۳۲ روز از عملیات شاخه زیتون در خاک سوریه و منطقه عفرین، ۱۷۱۵ نفر از تروریست‌ها و ۳۲ نفر از نیروهای ما کشته شدند.»

صبح روز سه شنبه نیز وزیر خارجه ترکیه گفته بود که نیروهای دولتی سوریه وارد عفرین نشده‌اند و هنوز ورود آنان به شهر به صورت قطعی مشخص نیست.

بیشتر بخوانید:

با وجود اعلام روز گذشته شبکه‌های دولتی سوریه مبنی بر توافق نیروهای حامی دولت این کشور و کردها برای ورود به شهر عفرین و عقب راندن ترکیه، تا غروب شب گذشته نشانه‌ای از حضور این نیروها وجود نداشته است.

ترکیه گفته است که در صورت حضور دولت سوریه در شمال غربی فرین برای کمک کردن به کردهای یگان مدافع خلق (ی‌پ‌گ) با این نیروهای حامی بشار اسد نیز مقابله خواهد کرد.

نیروهای ارتش آزاد سوریه ، تحت حمایت ترکیه در اطراف عفرین

حضور نظامی ترکیه در سوریه از بیستم ژانویه تحت عنوان عملیات شاخه زیتون با همکاری ارتش آزاد سوریه و مخالفان بشار اسد آغاز شد و تا کنون ادامه دارد.

یک مقام ارشد کرد روز یکشنبه گفته بود که نیروهای‌ کرد و دولت سوریه برای عقب راندن ترکیه و توقف حملات این کشور و ممانعت از ورود آنها به عفرین به توافق رسیده‌اند.

بدران جیا کرد، یکی از مشاوران تشکیلات خودگردان کردهای سوریه در شمال این کشور روز شنبه به رویترز گفته بود که نیروهای ارتش سوریه در برخی مناطق مرزی مستقر خواهند شد و احتمال ورود آنان به عفرین نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید:چرا ترکیه به عفرین حمله کرد؟ حامیان و مخالفان تهاجم آنکارا به عمق خاک سوریه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد از اردوغان به دلیل آرزوی شهادت برای دختری ۶ ساله

بشار اسد: با اردوغان دیدار کنم که چه شود؟ با هم نوشیدنی بنوشیم؟

اردوغان: رهبر داعش را در سوریه کشتیم